etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Temmuz 2018 Cumartesi

“RET OYU VERİN”

Müftülere nikah kıyma yetkisi tanıyan, yasa değişikliğinin TBMM’de kabul edilmesi durumunda tüm toplumun temeline dinamit koymak olacağını ileri süren Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, vekillere “ret oyu verin”  çağrısında bulundu. 

12-10-2017 18:48

Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan, hizmet binasında yaptığı basın toplantısında, Müftülere nikah kıyma yetkisi tanıyan yasa tasarısını eleştirdi.

Denizli Barosu üyesi  çok sayıda kadın avukatında katıldığı  toplantıda, Baro Başkanı İlhan, “Her ne kadar tasarıyı savunanlar ‘evlendirme işlemlerini kolaylaştırmak’, ‘kolay ve seri hizmet alımı sağlamak’ amacını taşıdıklarını söyleseler de asıl amacın çok farklı olduğu ortadadır.

Yapılmak istenen bu değişiklikle Anayasamızın 174/4 maddesi ile koruma altına alınan inkılap kanunları içerisinde yer alan ‘evlilik akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağı’ hükmünün ihlali ile ‘Laiklik ilkesini ihlal etmenin bir başka şekli’ olarak kayıtlara geçmelidir” dedi.

“ÇOCUK İSTİSMARI ARTAR”

Yasa değişikliği ile ilgili endişelerini de dile getiren Başkan İlhan, “Hele ki küçük yaştaki kız çocuklarının evlenmelerinin önünün açılması, gizli ve örtülü çocuk tecavüzüne yönelik bir af meselesidir. Şurası kesindir ki; zaten mevcut yasalarla bile tamamen önlenemeyen küçük yaştaki kızların evlendirilmesi hadisesi, bu yasa değişikliği ile daha da artacaktır.

 

Tüm bunların yanı sıra; “Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla bildirilmesi” çocuk istismarının artmasına ve faillerin cezasız kalmasına neden olacaktır. Dolayısıyla istismara uğrayan kız çocuklarının sağlık personeli tarafından resmi birimlere bildirilmesi zorunluluğu ortadan kaldırılacak, sözlü beyana dayalı doğumların takibi zorlaşacak, cinsel istismarlar görünmez kılınacaktır. Bu nedenlerle, istismarcıların tespiti ve yargı önüne getirilmesi imkansız hale gelecektir”  diye konuştu.

“VEKİLLERE DAVET”

“Müftülere nikah kıyma yetkisi olarak ortaya sürülen tasarı, tüm toplumun temeline dinamit koymak, demokrasimize büyük bir darbe vurmak sonucunu taşımaktadır” diyen Denizli Baro Başkanı Müjdat İlhan,  kadınların kazandığı hakları korumaya ve bu hakları ellerinden almaya çalışan düzen ile mücadele etmeye her zaman devam edeceklerini belirtti. İlhan, Meclisteki tüm vekilleri tasarıya ret oyu vermeye davet etti.

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “RET OYU VERİN”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör