poyrazoğlu otomotiv etiler

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğini yargıya taşındı

Eğitim-Bir-Sen Denizli 1 Nolu Şube Başkanı Kazım Tefçi, “Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleriyle uyumsuz, psikolojik danışmanların asli işlevlerini engelleyecek nitelikte olan bazı hükümlerinin iptali talebiyle dava açtık” dedi. 

14-11-2017 16:53

Eğitim-Bir-Sen Denizli 1 Nolu Şube Başkanı Kazım Tefçi, Rehbelik Hizmetleri Yönetmeliğinin yargıya taşınması ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Başkan Tefçi konuyla ilgili,  “Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği 10 Kasım 2017 tarihli ve 30236 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Ancak yeni yönetmeliğin de rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin niteliğini göz ardı ederek, bu hizmetleri eğitim kurumlarının eğitim-öğretim etkinlikleri bütünlüğü içinde konumlandırdığı görülmektedir. Yeni yönetmeliğin eskisine göre köklü değişiklikler getirdiğini söylemek mümkün değildir. Rehberlik hizmetlerinin sınıflandırılmasında ve bu sınıflandırmaya göre kapsamının belirlenmesinde daha fazla detay hükümler göze çarpmakla birlikte esaslı bir değişiklik yapılmamıştır” açıklamasında bulundu.
Başkan Tefçi, “Eski yönetmelikte çocuk gelişimi ve eğitimcisi, özel eğitimci, sosyal çalışmacı, eğitim programcısı, psikometrist, psikolog, psikolog danışman gibi görevlilerin görev tanımları tek tek yapılmışken yeni yönetmelikte bu görevler için hiçbir görev tanımı yapılmamıştır. Rehber öğretmenlerin günlük çalışma saatlerinin eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenleniyor olması karşısında belleticilik ve nöbet gibi görevlerin isteğe bağlı kılınması, hem psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin eğitim-öğretim bütünlüğü içinde sürdürülmesinde esneklik sağlayacak hem de çalışma barışını ve iş motivasyonunu teşvik edecek bir adım olurdu” diye konuştu. 

“YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİDİR” 
Yönetmeliğin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirten Tefçi, “Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin özgünlüğünü eğitim-öğretim hizmeti içinde doğru ve yerinde konumlandıramamaktadır. Nöbet ve belleticilik görevlerinin zorunlu hâle getirilmesi, rehberlik hizmetlerini olumsuz etkileyecektir. Bu bağlamda yönetmelik, rehber öğretmenlerin talep ve beklentileri doğrultusunda, rehberlik hizmetlerinin niteliği de göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirilmelidir. Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleriyle uyumsuz, psikolojik danışmanların asli işlevlerini engelleyecek nitelikte olan bazı hükümlerinin iptali talebiyle dava açtık” diyerek sözlerini tamamladı.
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğini yargıya taşındı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör