poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

Prematüre bebekler buluştu

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü  nedeniyle düzenlenen kutlama etkinliğinde prematüre bebekler buluştu. Etkinlikte Türkiye’de her yıl 1.5 milyon bebekten 150 bininin prematüre olarak dünyaya geldiği vurgulandı. 

19-11-2019 13:28

Poliklinikler girişi bekleme salonunda gerçekleştirilen  kutlama etkinliğinde  Yenidoğan Yoğun Bakım Ünite sorumluları  Prof. Dr Hacer Ergin ve Prof. Dr. Özmert Özdemir,  anne sütünün önemini anlattı. Prof. Dr. Özmert Özdemir, Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.5 milyon bebek dünyaya geldiğini, bunların yaklaşık yüzde 10’unun yani 150 bine yakınının gebeliğin 37. Haftasından önce doğduğunu belirterek, “Gebelik haftası düştükçe bu bebeklerde gelişebilecek bazı tıbbi sorunlar da o oranda artmakta ve bu tıbbi durumlar bebeklerin yaşamını ömür boyu etkileyebilmektedir. Dünyaya erken merhaba diyen prematüre bebeklerin yaşama daha iyi ve sağlıkla tutunabilmeleri, ileride gelişebilecek sağlık  sorunlarının en aza indirilebilmesi için daha gebelikten başlayan çok iyi bir obstetrik bakım ve doğumu takiben  bu bebeklerin teknik ekibi, donanımı ve tecrübesi oldukça iyi olan yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde izlenmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir” dedi. 

Prof. Dr. Hacer Ergin ise anne sütünün önemini vurgulayarak, “Anne sütü, taklit edilemeyen mucizevi içeriğiyle her bebek için en uygun ve ekonomik  bir besin olup, ilk 6 ay sadece anne sütü, daha sonra 2 yaş ve ötesine kadar tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütü verilmesi, bebeklerin optimal beden ve beyin  büyümesini sağlamaktadır. Anne sütünün aynı zamanda kök hücre kaynağı olduğunu vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen ancak kanser hücrelerine dönüşmeyen kök hücrelerin hasarlanan doku ve organların tamirini sağlar” diye konuştu. Etkinlikte prematüre çocuklar keyifli dakikalar geçirirken,  aileleri de birbirleriyle tanışıp, yaşadıkları süreçlerle ilgili paylaşımda bulundu.

Haber Merkezi

  

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Prematüre bebekler buluştu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör