poyrazoğlu otomotiv etiler

Pratisyen hekimlere acil servis eğitimi

 İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde merkez ve ilçe kamu hastanelerinin Acil Servislerinde görev yapan pratisyen hekimler ile  Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ile Entegre İlçe Hastanelerinde nöbet tutan aile hekimlerine, Acil Servislerde Tanı ve Tedaviye Yönelik Güncel Yaklaşımlar eğitimi verildi. 

24-05-2018 18:29

Servergazi Devlet Hastanesi ve Denizli Devlet Hastaneleri Konferans Salonları’nda düzenli aralıklarla gerçekleştirilen eğitimlerde 108 hekim eğitim aldı. Eğitimlere  İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı tüm hastanelerin acil servislerinde çalışmakta olan pratisyen hekimler, Toplum Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri ile Entegre İlçe Hastanelerinde nöbet tutan aile hekimleri katıldı. 

Acil Tıp Uzmanları Dr. Osman Çetinkaya ile Dr. Barış Akcahüseyin tarafından verilen eğitimlerde; ileri kardiyak yaşam desteği, nefes darlığına yaklaşım, karın ağrısına yaklaşım, kafa travmasına yaklaşım, akrep yılan örümcek ısırıkları, elektrik çarpmasına yaklaşım, multi travmaya yaklaşım, ekstremite travmalarına yaklaşım, karbonmonoksit zehirlenmesine yaklaşım, göğüs ağrılı hastaya yaklaşım, serebrovasküler hastalıklara yaklaşım, hipertansiyon, taşikardik hastaya yaklaşım, bradikardik hastaya yaklaşım, baş ağrılı hastaya yaklaşım konuları üzerinde duruldu. Eğitime katılan pratisyen hekimler, planlanan eğitim tarihlerinde teorik eğitime katılıp, ikinci etapta Denizli Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde geçici süreyle görevlendirilerek pratik eğitim aldı. 

“Pratisyen hekimler ve aile hekimlerimiz artık daha donanımlı”
İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, acil müdahalenin hayat kurtarıcı etkisinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu dile getirerek son derece önemli bu müdahaleyi gerçekleştiren Denizli’deki acil nöbeti tutan pratisyen hekimler ve aile hekimlerinin eğitimden geçirildiğini söyledi.   Öztürk, “Acil servisler acil vakaların tabiatı gereği programsız ve zamansız hastaneye müracaat etmeleri nedeniyle, 7/24 sağlık personelinin, ilaç ve cihazların hazır bulundurulması gereken yerlerdir. Özellikle ilçe hastanelerimizde merkezdekine oranla vaka sayısı ve çeşidi az olmaktadır. İlk ataması ilçeye yapılan pratisyen hekimin ya da bir aile hekiminin her çeşit vakayı görme ve vaka hakimiyeti sağlaması, uzun sürebilmektedir. İşte bu nedenle; nöbet tutan aile hekimlerimizin ve özellikle ilçe hastanelerimizde çalışan pratisyen hekimlerimizin acil vakaya yaklaşımlarında, tanı ve tedavi uygulamalarında güncel teorik bilgilere sahip olması, bu bilgileri pratik uygulamada kullanarak vaka hakimiyetinin artırılması, yerinde etkili müdahalenin sağlanması, gereksiz sevklerin önlenmesi, uygunsuz sevk zincirinin kırılması amacıyla ilimizde böyle bir eğitim planladık ve 108 hekimimize eğitim verdik” dedi. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pratisyen hekimlere acil servis eğitimi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör