poyrazoğlu otomotiv etiler

Polisten tarihi eser operasyonu

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, tarihi eser kaçakçılığı yaptığı öne sürülen zanlıyı gözaltına aldı, aramada 23 parça tarihi eser ele geçirildi.

16-01-2018 16:11

Bir ihbarı değerlendiren Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, tarihi eser kaçakçılığı yaptığı öne sürülen bir zanlıyı takibe aldı. Gerekli istihbarat bilgilerinin toplanmasının ardından operasyon için düğmeye basan polis, zanlıyı kıskıvrak yakaladı. Yapılan aramada 4 adet tarih yüzük ve 19 sikke ele geçirildi.

Müze Müdürlüğü’nce yapılan inceleme sonucu ele geçirilen gümüş, bronz ve pirinç  sikke ve yüzüklerin Roma, Helenistik, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu belirlendi.

Sikkelerin üzerinde çelenk içinde elinde hilal ve yıldız olan Zeus betimlemesi, çocuk emziren kurt, bereket tanrıçası ve tanrıça başları ve Latince yazılar bulunduğu öğrenildi. Müze Müdürlüğü, raporunda sikkelerin orijinal ve  korunması gereken kültür varlığı olduğunu belirtti. Tarihi eserlere el konulurken, şüpheli hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefetten adli işlem yapıldı.

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Polisten tarihi eser operasyonu
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör