etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Platformdan  ek vergi  çağrısı

Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu, Dönem Sözcüsü İbrahim Tefenlili başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda, iplik ithalatına getirilen ek vergilerin kaldırılması ya da yerli ürün kullanan üreticilerin aynı oranda desteklenmesi istendi, hükümete çağrı yapıldı.

24-01-2019 11:21

Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Tefenlili, Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası ve Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası, 16 Ocak 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren iplik ithalatına getirilen ek vergilerin kaldırılması ya da yerli ürün kullanan üreticilerin aynı oranda desteklenmesini istedi. 

Ek vergilerin ihracatçıları ve imalatçıları olumsuz etkileyeceği belirtilerek hükümete çağrı yapan Tefenlili, “16.01.2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 651 Sayılı İthalat Rejim Kararı kapsamında 5205-5402-5509-5510 GTİP numaralı iplik ithalatına getirilen ek vergilerin; ihracatçılarımızı ve imalatçılarımızı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyeceği aşikardır. Hatta iç piyasada enflasyona da olumsuz etkileri olacağı düşünülmektedir. Ayrıca, ilimizde faaliyet gösteren katlı iplik üreticilerinin sadece tek katlı ipliklere gelen ek vergiden dolayı mağdur olacakları düşünülmektedir. Bu noktada, yeni gelen ek verginin kaldırılmasını,  eğer bu mümkün değilse yerli üretimden alınan iplikleri kullanan ihracatçılara ithal ipliğe gelen oran kadar destek verilmesi, yerli üretimi teşvik edeceğini ve ihracatçılarımız tarafından iç piyasada üretilen ipliğin tercih edilmesini sağlayacağı düşünülmektedir” dedi.

Sorunun çözümü için ilgili mercilere başvuruda bulunulduğu söyleyen İbrahim Tefenlili, konunun platform olarak yakından takip edileceğini söyledi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Platformdan  ek vergi  çağrısı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör