etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Pembe Şehir Projesiyle 89 bin kadın taramadan geçirilecek

Denizli Sağlık Müdürlüğü ile Denizli İş Kadınları Birliği’nin hayata geçirdiği proje ile Denizli’de 89 bin kadın kanser taramasından geçirilecek. Projenin startı düzenlenen panelle verildi, kanseri yenen 5 Amazon kadını hastalıkla mücadele sürecini anlattı. 

01-10-2018 14:47
" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Denizli’de kansere savaş açıldı. Dünyada en sık görülen meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserine karşı erken teşhisle kanserden korunmak için Denizli Milletvekili Nilgün Ok’ün öncülüğünde Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği işbirliğiyle topyekün mücadele başlatıldı. Pembe Şehir Projesi kapsamında çalışan kadınlar başta olmak üzere hedef nüfustaki tüm kadınlar taramadan geçirilecek. 

Projenin startı Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikâh Sarayı’nda gerçekleştirilen panelle verildi.  Panele Denizli Milletvekili ve aynı zamanda DİKAB Başkanı olan  Nilgün Ök, 65. Hükümetin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin eşi Ayşen Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç Turgut, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’in eşi Derya Gürlesin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’nun eşi Hacer Subaşıoğlu, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, DİKAB üyeleri, İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.  

Denizli’de taranmadık kadın bırakmayacağız
Açılış konuşmasını yapan  İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Denizli’de bu yılki hedef nüfusumuz olan 89 bin kadına henüz ulaşamadığımızı gördük. DİKAB toplantısında Milletvekilimiz Nilgün Ök’e bu konuyu arz ettim. DİKAB ve Denizli İl Sağlık Müdürlüğü olarak Pembe Şehir projesi adıyla bir tarama programı başlatmaya karar verdik. Denizli’de taranması gereken 89 bin kadından tek bir eksik dahi kalmadan tüm kadınlarımızı taramak istiyoruz” dedi.

Denizli Milletvekili ve aynı zamanda DİKAB Başkanı olan Nilgün Ök de sağlıklı kadının güçlü kadın olduğunu, yine sağlıklı kadının sağlıklı nesiller yetiştirebileceğine dikkat çekerek taramaların öneminden bahsetti. Ök;, “Dernek üyesi arkadaşımız ve aynı zamanda 10 Amazon’dan biri olan Funda Değirmenci’nin meme kanserini yakalanarak bu hastalığı yenmesi bizim ve birçok arkadaşımız tarafından bu konunun bilinmiyor olması bir projenin doğmasını sağladı.  DİKAB olarak öncelikle kendi işyerlerimizdeki kadınları organize ederek taramadan geçirilmesini sağlayacağız. Böylelikle birçok kadına ulaşmayı hedefliyoruz.  Unutmayalım sağlıklı kadın güçlü kadındır, sağlıklı kadın sağlıklı nesiller yetiştirir” diye konuştu.

Amazon kadınlar konuştu
Panelde meme kanserine yakalanmış ve büyük mücadelelerle hastalığı yenerek sağlığına kavuşmuş Ayşe Durul Aslan, Elif Bozkurt, Pınar Akçe, Ayşenur Parlak ve Funda Değirmenci  hastalığı öğrenme, tedavi ve kanserle mücadele süreçlerini anlattı.  Aynı zamanda ‘10 Amazon Yüksek Doz Yaşam’ adlı kitabın yazarları olan Amazon kadınlar kanserle mücadelede erken tanının önemine vurgu yaptı. Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Ayşen Zeybekci ve Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk Amazon kadınlarına, kadının bereketini ve çalışkanlığını simgeleyen camdan yapılmış Pamuk Kadın heykeli hediye etti.  Amazon kadınlar ‘ 10 Amazon Yüksek Doz Yaşam’  adlı kitaplarını imzaladı. 
Haber Merkezi


 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pembe Şehir Projesiyle 89 bin kadın taramadan geçirilecek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör