poyrazoğlu otomotiv etiler

Pembe prenses yollarda

Sağlık Bakanlığı tarafından Denizli’ye gönderilen Pembe Prenses isimli mobil kanser tarama tırı hizmete başladı. Pembe Prenses, Çivril’de kadınlara meme, rahim ağzı ve kolon kanseri taraması yaptı.

04-04-2018 15:10

Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kanser Daire Başkanlığı tarafından Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen mobil kanser tarama tırı Pembe Prenses, yollara çıktı. Pembe Prenses, Çivril’de kadınlara kanser taraması yaptı.  Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat ile birlikte Çivril’e giderek Pembe Prenses Mobil Kanser Tarama Tırını inceledi. Tarama yaptırmaya gelen kadınlarla  görüşen ve kanser türleri hakkında bilgi veren Uz. Dr. Berna Öztürk kanserin erken tanı ile önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Kanserin  dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğunu belirten Öztürk, “Kanser savaşında toplumsal bilinçlendirme ve farkındalık yaratmak için çalışılırken; en çok erken tanının hayat kurtarıcı olduğuna dikkat çekilmelidir. Erken tanı amacıyla kadınlarda kendi kendine meme muayenesinin öğretilmesi, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerine yönelik tarama programlarının yaygınlaşması önemlidir. Bu tespitler, Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Kontrol Programının önemini ve gerekliliğini göstermektedir. Bu kapsamda  Pamukkale ve Merkezefendi KETEM’lerde eğitim, danışmanlık, farkındalık yaratma, sigara bırakma polikliniği ve hedef nüfusa yönelik olan toplum tabanlı kanser tarama çalışmaları ücretsiz olarak yürütülmektedir” dedi.

Vatandaşlarımızı mobil tarama tırına davet ediyoruz

Çivril’de, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen Mobil Kanser Tarama Tırının taramalara başladığını belirten Öztürk, “Meme kanseri taramaları 40-69 yaş arası kadınlarda iki yılda bir mamografi ile, serviks kanseri taramaları 30-65 yaş arası kadınlarda beş yılda bir uygulanacak HPV testi veya Pap-smear testi ile, bağırsak kanseri taramaları da 50-70 yaş aralığındaki erkek ve kadınlardan iki yılda bir gaitada gizli kan tetkiki ile yapılmaktadır. Çivrilli vatandaşlarımızı Devlet Hastanesi önünde hizmet veren  Mobil Kanser Tarama Tırına davet ediyoruz” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pembe prenses yollarda
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör