etiler poyrazoğlu otomotiv
21 Kasım 2019 Perşembe

Pazarda sebze ve meyve fiyatları  normal seyrine döndü

Kış aylarında vatandaşın mutfağını yangın yerine çeviren sebze ve meyve fiyatları yaz aylarıyla birlikte normal seyrine döndü. Pazarda domates 1-2 lira, patlıcan 1-1.5, patates 1.5-2.5 ve soğan 2-3 lira aralığında satılırken, limon, barbunya, börülce ve bamya fiyatları ise düşmüyor.

22-07-2019 11:41

Pamukkale ilçesinde kurulan semt pazarında yaz mevsimi sebze ve meyveleri tezgahlarda sergilenmeye devam ediyor.  Kış aylarında 13 liraya kadar çıkan domatesin fiyatı yaz aylarıyla birlikte 1-2 liraya düşerken, 7 liraya çıkan soğan ortalama 2 liradan, 6 liraya çıkan patates ise 2 -2.5 lira arasında tezgahlarda satışa sunuldu. Kış aylarının fiyat rekortmeni biber 4-5 liraya, patlıcan ise 1 liraya kadar düştü. Pazara giden vatandaşlar ceplerini yakmayan fiyatlar nedeniyle bol bol alışveriş yapıyor, kışlık hazırlıklarını da yapıyor. 

Bazı ürünler ise yüksek fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Fasulye, barbunya, börülce ve limonun fiyatının 8-12 lira arasında seyretmesi pazar yapmaya gelen vatandaşları üzüyor. Bu sene en kötü üzümün 5 liradan satışa sunulacağını öğrenildi. Bunun yanında şu an 7-8 TL’den satışı yapılan limonun ise Kurban Bayramı öncesi fiyatının 10 TL’ye çıkması bekleniyor. Düşüşe geçen patlıcanın kilosu 1 TL olurken, bamyanın yarım kilosu 6 lira olması alıcının dudağını uçuklattı. 

“Geçen sene 3 kat daha fazla satılıyordu” 

Üzüm satan pazar esnafı Murat Kartal, geçen haftaya göre düştüğünü belirterek, “Üzüm geçen hafta 7, 8 liraydı, bu hafta beş liraya düştü. Hava sıcaklıklarından dolayı mal sahipleri bize pahalıya veriyor. Biz 4 liraya alıyoruz, pazarda ise 5 liraya satıyoruz. Vatandaşa göre fiyat çok pahalı. Biz de 4 liraya aldığımız ürünü 5 liraya satmazsak para kazanamayız. İçinden döküntüsü çıkıyor. Geçen sene 600, 700 kilo satarken bu sene 200, 300 kilo satıyoruz. Fiyatlar ise geçen seneye göre bu sene daha ucuz” dedi. 

 “Kurban Bayramı'nda en az 10 lira olacak” 

Limonların depo malı olduğunu kaydeden Fatih Şafak, “Depoda çürüyor bu yüzden fiyat yükseliyor. Önümüz Kurban Bayramı biraz daha yükselir fiyatlar, 10 liradan aşağı olmaz. Limonuna göre 7, 8 liraya var. Şu an da 10 lira diyende var. Kurban Bayramına kadar hepsi 10 lira olur” dedi. İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pazarda sebze ve meyve fiyatları  normal seyrine döndü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör