poyrazoğlu otomotiv etiler

Pazar yerlerinde önlem alıyorlar

Koronavirüs ile mücadele konusunda önemli çalışmalara imza atan Pamukkale Belediyesi, pazarlara alış veriş için gelen vatandaşlara maske dağıttı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, “Halkımızın sağlığını korumak için gereken tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.

07-04-2020 16:46

Dünya ve ülkemizi olumsuz etkilemeye devam eden koronavirüs ile ilgili olağanüstü mücadele veren Pamukkale Belediyesi, yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Tehlikenin ortaya çıktığı ilk günden bu yana başta dezenfekte olmak üzere bir çok çalışmaya imza atan Pamukkale Belediyesi, özellikle halkın yoğun olduğu pazar yerlerinde önlemler alıyor. Kamu binaları, okullar, camiler, eczaneler ve halkın özel araçlarını dezenfekte eden ekipler, pazar yerlerinde de koronavirüsle mücadele konusunda farkındalık çalışmaları yapıyor. Pazar yerlerinde esnafların açtığı tezgahların arasında en az 3 metre uygulaması ile başlayan çalışmalar çerçevesinde 65 yaş üstü vatandaşların alış verişlerinin ekipler tarafından gerçekleştirilmişti. Pazar yerleri girişlerinde el dezenfektanı hizmetinin yanı sıra örnek bir çalışmayla pazar yerlerinin girişleri tek bir noktadan geçişin sağlanması ve termal ısı ölçer kamera ile yüksek ateşi olan kişilerin tespiti yapılmaya başlandı. Son genelgeyle market ve pazarlarda alış veriş yaparken maske takmak zorunlu hale gelirken Pamukkale Belediyesi bu konuda da çalışma başlattı. Pelitlibağ ve Bağbaşı mahallelerindeki pazarlara alış veriş için gelenlerle satış yapan esnaflara maske dağıtımı gerçekleştirildi. Böylece Pamukkaleli vatandaşlar alış verişlerini daha güvenli bir şekilde yapma imkanı buldu. Pazara gelenlerin maskesi olmayanlara maske temini uygulaması ilçede her gün kurulan diğer pazarlarda da uygulanmaya devam edecek.

Isı ölçerli kamera önlemi

Koronavirüs tehlikesi ortaya çıktığı günden bu yana başta dezenfekte çalışmaları olmak üzere hükümetin aldığı kararların uyulması için yoğun çaba sarf eden Pamukkale Belediyesi, halkın alış veriş için kullandığı pazar yerlerinde yeni bir uygulama daha başlattı. İlçede her gün farklı mahallelerde kurulan pazarlarda giriş çıkışlar tek bir noktadan yapılmaya başlandı. Bu giriş çıkış noktalarına ise Pamukkale Belediyesi tarafından termal ısı ölçerli kamera yerleştirildi. Bu kamera sayesinde kalabalık geçişlerde bile ateşi 37.5 derece ve üstü olan kişiler tespit edilebiliyor. Bu kişilerin pazara girişlerine izin verilmezken, bu durumda olan kişiler İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerine yönlendirilerek tedavi altına alınıyor. Son alınan karar gereği pazarlara maske ile girme zorunluluğu gelirken ekipler hem vatandaşların hem de esnafın bu yasağa uyup uymadıklarını sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Termal ısı ölçerli kameralar ilçede bugün Fatih, Dokuzkavaklar ve Kuruçay’da kurulan pazarlarda kullanıldı. Pamukkale Belediye Başkan Avni Örki, bu pazaryerlerini gezerek sistemin kontrolünü yaptı. Pazar esnafı ve vatandaşları son yasaklarla ilgili olarak bilgiler veren Başkan Örki, kurallara uyulması noktasında hassasiyet gösterilmesini istedi.

“Her şey halkımızın sağlığı için”

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, koronavirüs ile hem dünyanın hem de Türkiye’nin büyük bir mücadele verdiğinin altını çizerek, “Bu konuda millet olarak büyük mücadele içindeyiz. Bu kapsamda pazar yerleri ile ilgili olarak yeni bir düzenleme geldi. Alınan tedbirlerin hepsi vatandaşlarımızın sağlığı için. Pamukkale Belediyesi olarak pazar yerlerinde kullanılmak üzere termal ısı ölçerli kameraları hizmete sunduk. Pazar yerlerinde giriş çıkışlar tek bir noktadan yapılmaya başlandı. Bu noktalara koyduğumuz kameralar sayesinde çoklu geçişlerde bile ateşi 37,5 dereceden daha fazla olan kişiler tespit edilebiliyor. Bu durumda olan kişiler pazar yerine alınmıyor ve hemen İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne yönlendiriliyor. Ayrıca pazar esnafımızın maskesiz ve eldivensiz satış yapmasına izin verilmiyor. Vatandaşlarımızın da maskesiz pazara girmemeleri için gerekli tedbirleri alıyoruz. Pazarların girişinde el dezenfekte noktalarımız da var. Bu hassas dönemde pazarlarımızdaki esnafımızın sayısının iki katı kadar vatandaşımızın alış veriş yapmasına izin veriyoruz. Pazarlarda yoğunluk yaşanmaması için halkımızın alış verişlerini farklı zaman dilimlerinde yapmasını rica ediyoruz. Tüm uygulamalar halkımızın koronavirüs ile mücadelesine destek vermek için. Hiçbir tedbir sağlıktan önemli değildir” dedi.  

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pazar yerlerinde önlem alıyorlar
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör