etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

PAÜ sentetik saç üretecek 

Pamukkale Üniversitesi’nde dünyada ilk kez gerçek saçla kaplama sentetik saç üretilmesi hedefleniyor. Projeyi yürüten ekibin sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat, Türkiye’de bu alanda yapılan ticaretin yüklü miktarlarda döviz kaybına neden olduğunu belirterek, “Yapılan çalışma ile kişinin kafa ve saç yapısı ile özelliklerine göre özel saç tasarlanabilecek” dedi

24-12-2018 17:33

Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat ve ekibi yaptığı gerçek saçla kaplı sentetik saç çalışmasıyla  Türkiye’de ve dünyada bir ilke imza atıyor. Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Donat ve ekibi gıda mühendisi H. Pınar Koralay, saç tasarım uzmanı Anıl Gökçay, elektrik teknikeri Ramazan Akköse ve Kimya Mühendisliği öğrencisi Elif Ünal ile birlikte gerçek saç ile kaplı antibakteriyel, antialerjik sentetik saç üzerine çalışmalarına devam ediyor. 

Türkiye’de sentetik saç üretimi olmadığını,  protez saç üretiminin oldukça geniş bir piyasası olduğuna vurgulayan Donat, Türkiye’de bu alanda yapılan ticaretin yüklü miktarlarda döviz kaybına neden olduğunu belirtti. Çin’in sentetik saç üretiminde büyük rakamlarla ihracat yaptığına değinen Donat, yapılan çalışma ile kişinin kafa ve saç yapısı ile özelliklerine göre  saç tasarlanabileceğinin altını çizdi. Çalışmanın Türkiye’de ve dünyada bir ilk olacağını söyleyen Donat, özellikle kemoterapi tedavisi gören hastaların,  ileri yaşlarda yaşanan saç dökülmesi problemi yaşayan insanların doğal saç ile kaplı sentetik saçı peruk, postiş, mikro kaynak gibi çeşitli şekillerde kullanılabileceğini ifade etti. 


Doğal saçla kaplı sentetik saç çalışması ile ilgili Türkiye’de ve dünyada literatürde herhangi çalışma olmadığını dile getiren Donat, dünyada bu çalışmaya benzer iki çalışmanın patenti olduğunu fakat bu patentli çalışmaların üretimi olmadığının da aktardı. 

Proje ekibinden H. Pınar Koralay ise, “Doğala yakın saç üretmek için çalışmalar yapıyoruz. Topladığımız doğal saçları hidrolizetme yöntemi kullanarak saçtan ince, sentetik  ve doğal maddelerden oluşan iplikleri hidroliz edilmiş doğal saç ile kaplıyoruz. Bugüne kadar yapılan deneme çalışmaları başarılı oldu. Yaptığımız testler ile çalışmalarını sürdüğümüz doğal saç ile kaplı sentetik saçların 240 derecelik ısıya kadar dayanıklı olduğu sonucuna vardık. Normalde piyasadaki sentetik saçlar boyanamıyor, perma gibi işlemler görmüyor ve yüksek ısıyla şekil verilemiyor. Şimdi bu çalışmaları kimyasallarla (saç boyası, saç spreyi gibi) tepkime vermeyecek, antibakteriyel ve antialerjik olarak gerçek saçla kaplı protez saç üzerinde çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” dedi.
Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PAÜ sentetik saç üretecek 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör