etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

PAÜ’de Kazakistan esintileri

Pamukkale Üniversitesi’nde ‘Kazak Türklerinin Tarihi, Kültürü, Dili ve Edebiyatı’ paneli düzenlendi. Panelde, ilk yazılı metinlerimiz olan Göktürk Abidelerinden günümüze kadar Türk yazı dilinin geçirdiği süreci anlatıldı.

01-01-2019 13:25

Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Türk Yurtları Kültür ve Sanat Topluluğu’nun birlikte hazırladığı “Kazak Türklerinin Tarihi, Kültürü, Dili ve Edebiyatı” paneli Fen-Edebiyat Fakültesi İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinlikte açılış konuşmasını Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nergis Biray, ilk yazılı metinlerimiz olan Göktürk Abidelerinden günümüze kadar Türk yazı dilinin geçirdiği süreci anlattı. Biray, Türkçenin Batı ve Doğu Türkçesi olarak geliştiğini ancak yirminci yüzyılın başlarında hem Batı hem de Kuzey-Doğu Türkçesi için yeni bir dönemin başladığını kaydederek, Kuzey-Doğu Türkçesinin yani bu Türkçeyi kullanan Doğu ve Kuzey Türklüğünün Rus ve Çin hakimiyeti altına düştüğünü vurguladı.

Esaret hayatı içinde bile Kuzey ve Doğu Türklerinin ‘Türkî’ adı verilen müşterek yazı dilini uzun müddet devam ettirdiklerinden bahseden Biray, “19. yüzyılın ortalarına kadar Türkistan’ın her bölgesinde genel olarak Çağatay dili kullanıldı. Fakat 18. ve 19. asırlarda Türkistan’ı Ruslar istilâ ettikten sonra durumun değişti.  Çağatay yazı dilinin yerine boyların lehçeleri geçti. Bugün bize düşen Türkistan’daki soydaşlarımızla karşılıklı olarak birbirimizin tarih, kültür, edebiyat ve dilini araştırıp öğrenmek ve karşılıklı tanımak alanında çalışmamız” dedi.

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PAÜ’de Kazakistan esintileri
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör