poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Pamukkale yetim kaldı

Denizli’nin yetiştirdiği önemli isimlerden biri olan, hayatını Pamukkale’ye adayan Arkeolog Haşim Yıldız , 66 yaşında  hayatını kaybetti. Kalp krizi geçiren Yıldız, hastanede yakalandığı ikinci krizi atlatamadı.

20-06-2018 17:40

Arkeolog Haşim Yıldız, Ramazan Bayramı’nın ilk  günü kalp krizi geçirdi. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan ve yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Yıldız, bir süre sonra servise alındı.  Dinlenme sürecinde  ikinci kez kalp krizi geçiren Haşim Yıldız, acil olarak ameliyata alındı, ancak kurtarılamadı. Yıldız’ın ölümü özellikle  arkeoloji camiasında büyük üzüntü yarattı. Bir çocuk babası olan 66 yaşındaki Yıldız, dün ikindi namazını takiben Ulu Cami’de kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Yıldız’ın cenaze törenine Denizli’nin tanınmış çok sayıda ismi katıldı.

Denizli Müze Müdürlüğü’nde uzun yıllar arkeolog olarak görev yapan, emekli olduktan sonra Pamukkale ve Hierapolis konusunda danışmanlık yapan Yıldız, Denizli’de Pamukkale’yi ve antik Hierapolis kenti hakkında en detaylı bilgiye sahip kişiydi. Yaşamını arkeolojiye adayan Yıldız, Hierapolis’teki amfi tiyatronun restorasyonunda görev almıştı. Yıldız, Güney Kapısı Surları ve Sur Kapısını, Kuzey Kapı’daki ev tipi mezarların tamamının restorasyonlarını gerçekleştirmişti. Arkeolog Haşim Yıldız’ın Hierapolis’le ilgili bir de kitabı bulunuyordu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pamukkale yetim kaldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör