poyrazoğlu otomotiv etiler

Pamukkale, sağlık kentine dönecek

Antik çağlardan beri çok önemli kültürlerin merkezi olan ve şifalı termal suları ile Denizli’yi bir turizm kenti halene getiren Pamukkale'nin, sağlık turizminde marka haline gelmesi için çalışma başlatıldı.

12-07-2018 18:17

Kültür Turizm Bakanlığının teşvikleri ve tanıtım programlarının yanında Denizli’de bulunan dernekler de turizmin gelişmesi adına çaba sarf ediyor. Özellikle sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren Pamukkale Sağlık Turizm Derneği, Pamukkale’yi dünyada sağlık alanında marka şehir haline getirmek için çeşitli çalışmalara imza atıyor. Dernek, 2 bin yıldan beni bir sağlık kenti olan Pamukkale'de çeşitli ülkelerin sağlık bakanlarıyla sağlık alanında uzman kişilerini ağırlıyor. Bölgedeki kaplıcalar ve hastaneler, kentin sağlık turizm merkezi haline gelmesinde büyük önem taşıyor. Kentteki hastanelerde uluslararası standartlarda nitelik sağlık hizmetini sunuluyor olması ve bölgedeki doğal tedavi kaynaklarının zenginliği, Pamukkale’nin bir sağlık turizm merkezi haline gelme hedefine ulaşmasında büyük avantaj sağlıyor.

"Pamukkale’yi sağlık kenti haline getirmek istiyoruz"

Pamukkale Sağlık Turizm Derneği Başkanı Onur Erikoğlu, Pamukkale’yi bir sağlık kenti haline getirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Dernek olarak misyonumuz, Pamukkale’yi bundan 2 bin yıl önce Laodikya’da olduğu gibi bir sağlık kenti haline getirmek. Şu anda da bulunduğumuz bölgenin hemen biraz yukarısında antik havuz 2 bin yıldan beri Kleopatra’dan Roma İmparatorluğu'na sağlıkla ilgili şifa dağıtan bir bölge olarak biliniyor. Biz bunu zaten geçmişi olan bir şeye oturtarak, şu anda da Ege Bölgesi'nde çok iyi bir konumda olan Denizli'nin sağlık unsurunu yurt dışında da tanıtmak istiyoruz. Şimdiye kadar da yaklaşık 8 ülkeden heyet alımı yaptık, bunların en önemlileri Gürcistan, Kazakistan Tataristan, Sağlık Bakanlarını ağırladık" dedi.

"Sağlık turizmini Denizli için çok ciddi bir kaynak olarak görüyoruz"

Pamukkale’nin hak ettiği değeri görmesinde sağlık turizminin iyi bir kapı olduğuna değinen Başkan Erikoğlu, misafirlerinin burada sağlığına kavuşup ülkelerine gittiğinde tecrübelerini anlattıklarını bunun da Pamukkale’deki turizme olumlu katkı sağladığını belirterek şunları söyledi:

"Sağlık turizmi aslında Pamukkale için çok önemli, turizm olarak zaten bilinen bir yer ancak gelen turistler maalesef istediğimiz kadar uzun kalamıyor. Pamukkale hak ettiği değeri şu anda göremiyor olabilir. Bunu arttırabilmek için sağlık turizmi gerçekten iyi bir kapı aslında. Şu anda dünya çapında yaklaşık 70 milyar dolarlık bir sektör, Türkiye'nin 2023 hedeflerinde de 20 milyar dolarlık bir hedefi var. Onun için Pamukkale geçmişte olduğu gibi bir sağlık kenti olmaya gerçekten bir adaydır. Bizler de Denizli olarak bunun için el birlik çalışmalarımıza devam ediyoruz"

 İHA

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Pamukkale, sağlık kentine dönecek
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör