etiler poyrazoğlu otomotiv

Palyatif Bakım Merkezlerinin sayısı artmalı

Pamukkale Üniversitesi ve Türk Yoğun Bakım Derneği işbirliğinde yoğun bakımcı gözüyle palyatif bakım konusunun ele alındığı Türk Yoğun Bakım Derneği Şehir Toplantısı gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Her ilçede palyatif bakım merkezi olmalı, her doktor da bir süre bu merkezlerde çalışmalı” dedi.

27-04-2018 18:09

Tıp Fakültesi Dekanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Semin Fenkçi, Türk Yoğun Bakım Derneği Palyatif Bakım ve Evde Bakım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hülya Sungurtekin ve ildeki diğer hastanelerin doktorları ile sağlık çalışanları katıldı. 

Toplantıda konuşan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk,  palyatif bakım merkezinin son derece önemli olduğunu belirterek sayısının arttırılmasının ildeki yoğun bakımların etkin kullanımını da sağlayacağına dikkat çekti. Öztürk, “Evde sağlık hizmetlerini 2006 yılında ilimizde başlattık. Gördük ki; palyatif bakıma ihtiyacı olan bir çok hasta var. 2015’in sonunda Acıpayam Devlet Hastanesi’nde 10 yataklı palyatif bakım merkezi açtık. 2 gün içinde servisin tümünü doldurduk ve hızla bu merkezlerimizin sayısını ilimizde arttırdık. Bugün Denizli Devlet Hastanesi’nde 35 yataklı, Acıpayam, Çivril ve Tavas DH’de 10’ar yataklı olmak üzere kamu hastanelerimizde toplam 65 palyatif bakım yatağına sahibiz” dedi. 

Tüm sağlık çalışanlarını palyatif bakım merkezlerinde bir süre çalışması gerektiğini söyleyen Berna Öztürk, “Burada çalışmanın verdiği manevi his anlatılamaz. Her insanın sağlıklı yaşamak hakkı olduğu gibi son dönemlerini rahat geçirme hakkı var. Palyatif bakımlarda bunu sağlayan hastanın ağrılarını azaltabildiğimiz, daha iyi besleyebildiğimiz, yaraları olmadan bakabildiğimiz, ailelerinin de daha huzur içerisinde onları son yolculuğuna uğurladıkları yerler diye düşünüyorum. İnşallah palyatif bakım merkezleri üniversitemizde, diğer ilçe hastanelerimizde de açılsın” diye konuştu. 

Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Palyatif Bakım Merkezlerinin sayısı artmalı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör