etiler poyrazoğlu otomotiv

Öztürk’ün gündeminde İşsizlik Fonu ve Varlık Fonu İşlemleri var

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle iki  ayrı yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığına verdi.

13-07-2019 11:49

Öztürk, ilk önergede Türkiye Varlık Fonu’nun ne kadar borçlandığını, içinde iletişim, ulaşım, bankacılık ve haberleşme sektörlerinde “yerli ve milli “ kuruluşların yer aldığı fonun bu borçlanmaları karşılığında stratejik önemi olan kuruluşları teminat olarak gösterilmesinin ne kadar doğru olduğunu sordu.. Öztürk’ün cevabını aradığı sorular arasında Türkiye Varlık Fonu’nun alacağı 1 milyar dolarlık kredinin hangi amaçla kullanılacağı da yer aldı.

Denizli Milletvekili Öztürk, ikinci soru önergesinde ise kamu bankaları ve İşsizlik Fonu’nu  mercek altına aldı; “Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank, iki gün içerisinde, 10 milyar 875 milyon TL tutarında tahvil satarak sermaye yeterlilik oranlarını iyileştirmişlerdir. Bu işlem İşsizlik Fonunda biriken 11 milyar TL ile mi yapılmıştır?” diye sordu.

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu’nun konu hakkındaki “Bakanlığımızın bilgisi ve yönlendirmesi olmamıştır. Bankalarla fon kendi inisiyatifleriyle bu işlemleri gerçekleştirmiştir” açıklamasından yola çıkan Öztürk, “Maliye ve Hazine Bakanlığının bilgi ve yönlendirmesi olmadan, Türkiye İşsizlik Fonu ve bankaların kendi inisiyatifiyle, İşsizlik Fonu’ndan bankalara aktarım yapılabilmesi mümkün müdür?” sorusunu sordu.

Öztürk, Oktay’ın yanıtlamasını istediği önergesinde “Emeklilik fonlarından da kamu kurumlarına kaynak aktarımı olmuş mudur? Hangi fonlardan hangi kurumlara ne kadar aktarım olmuştur? İşsizlik Fonundan 12 milyar 824 milyon 128 bin lira tutarında özel kesim kuponlu tahvil başlığı altında mali duran varlık görünmektedir. Geçen yıl Eylül ayında, kamu bankalarından 10 milyar 875 milyon lira tutarında tahvil alındığı bilgisi doğrultusunda, kalan 2 milyar dolar tutarındaki para ile ne alınmıştır? Sorularını da yöneltti.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Öztürk’ün gündeminde İşsizlik Fonu ve Varlık Fonu İşlemleri var
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör