etiler poyrazoğlu otomotiv

Öztürk: Diyaliz hastalarını ev hemodiyalizine bekliyoruz

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri tarafından 2015 yılında başlatılan Evde Hemodiyaliz Uygulaması’ndan yararlanan İlyas Kamil Ata, Genel Sekreter Berna Öztürk’ü ziyaret etti. Ev hemodiyalizin hastaların yaşam kalitesini artırdığını vurgulayarak, “Diyaliz hastalarını ev hemodiyalizine bekliyoruz” dedi. 

23-09-2017 16:49

Böbreğinin yüzde 25’i çalışan ve 4 yıl periton diyaliz tedavisi gören 32 yaşında ki İlyas Kamil Ata, Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından 2015 yılında başlatılan Ev Hemodiyalizini uyguluyor. Ata, gündüz işyerine gidip çalışıyor, gece evde diyalizini uygulayabiliyor.  

 

“EV HEMODİYALİZİ İLE YAŞAM KALİTEM ARTTI”

Denizli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Berna Öztürk’ü ziyaret eden İlyas Kamil Ata, hem hasta hem de hasta yakınları için Ev Hemodiyaliz Uygulamasının çok önemli olduğunu dile getirerek, “Gece diyalizimi yapıp gündüz işe gidebiliyorum.  Sosyal yaşantıma da herkes gibi devam ediyorum; arkadaşlarıma vakit ayırabiliyorum, sinemaya, bowlinge gidebiliyorum. Hiçbir sosyal aktiviteden geri kalmıyorum. Ev hemodiyalizi sayesinde hayat standardımız ve yaşam kalitemiz yükseldi. Tüm diyaliz hastalarına daha rahat bir yaşam için ev hemodiyalizini tavsiye ediyorum. Bu uygulamanın Denizli”de başlaması bizim için büyük bir şans” dedi.

 

 DİYALİZ HASTALARINI EV HEMODİYALİZİNE BEKLİYORUZ

İlyas Kamil Ata’ya ziyaretinden dolayı teşekkür eden Genel Sekreter Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından Türkiye Kamu Hastaneleri’ne bağlı devlet hastaneleri arasında ilk kez Denizli’de başlatılan Evde Hemodiyaliz uygulaması ile hastalara daha kaliteli bir hizmet vermeyi amaçladıklarını söyledi.

 

Öztürk, diyaliz hastalarını ev hemodiyalizine beklediklerini belirten Öztürk,  “Normal hemodiyaliz için hastalar haftada en az üç gün diyaliz merkezine gitmek zorunda. Gündüz günde en az 4 saat makineye bağlı kalıyorlar. Kliniğe gidip gelme ve diyaliz sonrası yorgunluğu ile birlikte tüm gün tedavi ile geçiyor. Kısacası hastalar hayattan, iş yaşamından ve sosyal yaşamdan tamamen kopuyorlar. Evde Hemodiyaliz de ise hastalar evlerinde diyaliz görüyorlar. Gece uyurken bunu rahatlıkla yapabiliyorlar. Bunun için 3 aylık eğitimden sonra başarılı olan hastaların evlerine makine tertibatı ücretsiz olarak kuruluyor. Ev Hemodiyalizi tedavisine başlayan hastalar, daha dinç bir beden ve kaliteli sosyal yaşamla birlikte sağlıklı bireylerden farksız hale geliyorlar. Bunun en güzel örneğini İlyas Bey’de görüyoruz; Kendisine öncelikle teşekkür ediyorum bu anlamlı ziyareti ve görüşlerini bizlerle paylaştığı için. Türkiye’de hiçbir kamu hastanesinde yokken Denizli’de böyle bir hizmeti başlatmak ve hastalarımızın bir nebze olsun yüzlerini güldürebilmek bizim için büyük bir mutluluk” dedi. 

 

Öztürk, hedeflerinin çok sayıda diyaliz hastasının bu hizmetten yararlanarak kaliteli bir şekilde normal yaşandılarını devam ettirmelerini istediklerini açıkladı.  

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Öztürk: Diyaliz hastalarını ev hemodiyalizine bekliyoruz
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör