poyrazoğlu otomotiv etiler

Özkan:  CHP ve HDP Kasıtlı Davranıyor

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi değerlendiren AK Parti MKYK üyesi ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan,  yasanın milletin menfaatine pek çok düzenleme içerdiğini, kasıtlı olarak CHP ve HDP tarafından ‘müftülere nikah kıyma yetkisi’nin gündeme taşındığını ileri sürdü.

20-10-2017 17:11

Ak Parti MKYK üyesi ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, müftülere nikah kıyma yetkisi tanıyan yasa tasarısı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa değişikliği ile ilgili  tartışmalar yapılırken de milletin milli ve manevi değerleri adeta aşağılanmaktadır. Bu yapılanlar, maalesef milletimize ve milletimizin değerlerinden ana muhalefetin ne kadar koptuğunu göstermektedir” dedi.

“Bilinmelidir ki, getirilen düzenleme, medeni kanunda herhangi bir değişiklik yapmamakta, sadece ve sadece belediye başkanlarımıza tanınan nikah kıyma yetkisinin, vatandaşlarımızın talebi üzerine müftülere de vermektedir” diyen Özkan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Yasalarımıza göre geçerli nikâh, resmî nikâhtır. Medeni Kanun'umuzda ve Evlenme yönetmeliğimizde bunun usul ve esasları açıkça belirtilmiştir. Getirilen düzenlemeyle buradaki usul ve esaslarda herhangi bir değişiklik yapılması söz konusu değildir.

Mevcut durumda nikah kıyma yetkisi belediye başkanlarına, muhtarlara, nüfus müdürlüklerine, dış temsilciliklerimizde görevli memurlara tanınmaktadır. Sanıldığının aksine nikah kıyma yetkisi sadece belediye başkanlarına verilmemiştir.

İşte tasarının altıncı maddesindeki düzenleme ile nikâh kıyma yetkisi, Medeni Kanun ve Evlenme Yönetmeliği'ndeki hükümler çerçevesinde, mevcut görevlilere ilave olarak, il ve ilçe müftülüklerine de verilmek suretiyle genişletilmiştir.”

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Özkan:  CHP ve HDP Kasıtlı Davranıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör