etiler poyrazoğlu otomotiv

Öykü’ye umut ol

İzmir’de yaşayan Çağdaş ve Eylem Şen Yazıcı çiftinin ilik nakli olmayı bekleyen 3,5  yaşındaki kızları Öykü Arin için başlatılan kök hücre kampanyasına Denizli’de destek olacak.

12-01-2019 11:14

Dünyada nadir görülen juvenil miyelomonositik lösemi (JMML) hastalığı tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için zaman gittikçe daralıyor. Öykü Arin için Türkiye’nin dört bir yanında başlatılan kök hücre bağışları, Denizli’de de yapılacak.  Öykü Arin için Denizli’de düzenlenen destek kampanyasında   bağışlar 19 Ocak Cumartesi günü saat 12.00 – 17.00 saatleri arasında Çınar Kızılay Kan Bağışı noktasında yapılabilecek.

Daha önce kızı Öykü Arin,  için çağrıda bulunan anne Eylem Yazıcı, "Birinin hayatını kurtarma şansı size geldiğinde iki eliniz kanda olsa bile o işi bırakıp o hayatı kurtarmanızı bir anne olarak istiyorum ve bekliyorum" demişti.  Yazıcı Ailesi,  minik Öykü için ilik desteği bekliyor.

Öykü’ye bir destek de JMO’dan 

Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şubesi, Kızılay Denizli Şubesi’nin desteğiyle  “Kök Hücre Bağış” kampanyası düzenleyerek Öykü Arin’e destek verdi.  Delikliçınar Kızılay Kan Alma Birimi’nde gerçekleştirilecek olan bağış kampanyası, 15 Ocak Salı Günü saat 11.00’da başlayacak.  Saat 19.00’a kadar devam edecek olan kampanyaya  18-50 yaş arası tüm Denizlilileri davet eden Jeoloji Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı  Barış Semiz, "Tüm Denizli halkını bu önemli faaliyete destek vermeye davet ediyoruz. Denizli ve ülkenin tüm duyarlı vatandaşlarını ülkenin evlatlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bizim kanımız bir küçük çocuğun kurtulmasına sebep olabilir. Belki de bu bizim çocuklarımızın başına gelebilir. Bugünkü adım küçük ama umuyorum ki; dev bir adım olur ve birçok çocuğun canı kurtulur, geleceğe umutlu olarak bakar" dedi.

Nasıl yapılacak? 

18-50 yaş arası sağlıklı her insan kök hücre bağışında bulunabiliyor. Bağışçılardan iki ya da üç küçük tüp kan alınıyor. Alınan kanlar kayıt altına alındıktan sonra laboratuvara gönderiliyor. Bütün ön testleri yapılıyor. Uygun eşleşme bekleniyor. Hepatit B, Hepatit C, AİDS ile sifiliz gibi hastalıklara sahip olan kişiler kök hücre bağışında bulunamıyor.

Haber Merkezi 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Öykü’ye umut ol
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör