poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

Osmanlı’dan Günümüze 200 mizah dergisi sergilendi 

Mizah dergileri koleksiyoncusu Alper Rıza Selçuk ile Denizlili Erdem Satır, Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda  Osmanlı’dan Günümüze Mizah  sergisi açtı. 1929’dan günümüze yayınlanan 200’ün üzerinde mizah dergi ve gazetesinin yer aldığı sergi, yoğun ilgi gördü. 

26-11-2018 11:29

Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda Osmanlı’dan Günümüze Mizah  Dergileri sergisi açıldı.   Mizah dergisi koleksiyoncusu Alper Rıza Selçuk ile Denizlili  koleksiyoncu Erdem Satır’ın arşivinde bulunan 1929’dan günümüze Türkçe olarak yayınlanan  200’ün üzerinde mizah dergisinin yer aldığı sergiye  Denizlililer yoğun ilgi gösterdi. 

Sergi açılış töreninin ardından mizah dergileri koleksiyoncusu Alper Rıza Selçuk, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar yayınlanmış mizah dergileri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Selçuk, Türkiye’de yayınlanan ilk mizah dergilerinin ortak özelliğinin ekonomik ve siyasal olayları karikatürize etmeleri olduğunu söyleyerek bunun günümüzde de devam ettiğini belirtti. Ancak son yıllarda siyasi baskı nedeniyle mizah dergilerinin tirajlarının hızla düştüğünü belirten Selçuk, “Sergiyi gezenler aslında tarihi bir yolculukta yapmış olacaklar.  Osmanlı’dan günümüze yayınlanan yaklaşık 800’e yakın dergi var. Bunun 670’i Türkçe olarak yayınlanan dergilerden oluşuyor” dedi. Okumayı çizgi romanlarıyla başladığını söyleyen Denizlili koleksiyoncu Erdem Satır ise mizah dergilerinin yaşaması için okurların destek vermesi gerektiğini belirtti.  Sergi, 29 Kasım Perşembe gününe kadar gezilebilecek. 

Şengül BOZ 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Osmanlı’dan Günümüze 200 mizah dergisi sergilendi 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör