poyrazoğlu otomotiv etiler

Okuma Yazma Seferberliği’nde her yaştan 3 bin 846 kişi sertifika aldı

Denizli’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuma Yazma Seferberliği kapsamında Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kursları 3 bin 846 kişi tamamladı. Babasının hayvanlara bakması için okutmadığı Mustafa Kayhan 82 yaşında okuma yazmayı öğrenerek sertifika aldı. 

08-06-2018 14:00

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde devam eden kurslardan mezun olan kursiyerler için sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi. Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen törene Vali Hasan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve ilçe protokolü katıldı. Törende 1 Ocak-5 Mayıs arasında açılan kurslardan mezun olan 3 bin 846 kursiyer adına 40  kursiyere temsili sertifikaları dağıtıldı. 

Azmin örneği

Törende 82 yaşında okuma yazma öğrenen Mustafa Kayhan en dikkat çeken isimlerden biriydi.  Aileden bir yakınının yardımıyla törene gelen Kayhan, ailesinin kendisini hayvanlara bakmak için okula göndermediğini ama azmederek sonunda okuma yazma öğrendiğini dile getirdi. Kayhan, 82 yaşında olmasına rağmen okuma yazma bildiğine dair sertifika aldığı için çok mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.  Bir başka dikkat çeken isim ise 4 çocuk annesi 38 yaşında Mevlüde Güler oldu. Okuma yazma kursuna çoğunlukla çocuklarıyla gittiğini belirten Güler, okuma yazma öğrenmedeki en büyük destekçinin eşi olduğunu kaydetti. 

“Utanç duyuyoruz”

Törende konuşan Vali Hasan Karahan; “Öğrenmenin yaşı yoktur. Bu yaştan sonra ben bunu yapamam, ne gerek var demediniz, inatla devam ettiniz, öğrendiniz. Hanımlarımız maşallah bu konuda bizden daha iyiler. D aha çabuk, daha pratik öğreniyorlar. Eşlerinizle, evlatlarınızla hayırlı işlere vesile olursunuz inşallah. Devlet olarak bu eksiğin farkındayız. Utanç duyuyoruz. Bu zamanda hala okuma yazma bilmeyen erkek ve kadınların olması da bir ayıp olarak yeter bize. Denizli’miz bu konuya hassasiyetle yaklaşıyor. Tüm arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin ve sizlerin de katılımıyla çok güzel bir netice aldık. Oranlarımız Türkiye ortalamasının çok çok üstünde. Sıralamamız çok iyi. Allah hepinize güzel günler göstersin ”dedi.

4 yılda 905 kurs

Denizli’de 16 bine  yakın kişi okuma yazma bilmiyor. 2016 verilerine göre okuma yazma bilenlerin oranı 98,34,  bilmeyenlerin oranı 1,66.  Denizli, Türkiye’de okuma yazma düzeyinde 4. sırada. Halk Eğitim Merkezleri’nde son 4 yılda 905 kurs açıldı, bu kurslara 4 bin 616 kişi katıldı. 1 Ocak’tan bu yana 645 kurs açıldı, 318 erkek, 3 bin 528 kadın olmak üzere 3 bin 846 kişi okuma yazma öğrendi. 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Okuma Yazma Seferberliği’nde her yaştan 3 bin 846 kişi sertifika aldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör