poyrazoğlu otomotiv etiler

Okul kıyafetlerini meclise taşıdı

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, velilerin cebini yakan okul kıyafetlerini TBMM’ye taşıdı. Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Öztürk, kıyafetlerin seçimine kimin karar verdiğini, kıyafet seçiminde bazı mağazaların seçilmesinin tekelleşmeye yol açıp açmadığını sordu. 

17-09-2019 18:46

TBMM Başkanlığı’na Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte her okulda ayrı olarak uygulanan zorunlu kıyafetle ilgili şikayetleri beraberinde getirdiğini belirterek, “İşini hakkıyla yapmaya gayret gösteren okul müdürleri, zorunlu kıyafetleri belirli mağazalardan aldırarak gelir elde ediyor iddiasından rahatsız olmakta ve zan altında kalmaktadır.  Aynı şekilde, okul kıyafeti satan işletmeler de, okulun gösterdiği birkaç yerden alışveriş yapma zorunluluğundan dolayı tekelleşme olduğu için fiyatların yükseldiğini ifade etmektedir” dedi. 

Öztürk önergesinde Bakan Selçuk’tan, “İlk ve orta öğretim okullarında uygulanan zorunlu kıyafet seçimine hangi merci karar vermektedir? İlk ve orta öğretim okullarında seçilen kıyafetlerin hangi mağazalarda satılacağına  hangi merci karar vermektedir? Okul yöneticilerinin seçilen kıyafetin alınması konusunda bazı mağazaları tercih ederek okul için kullanılmak üzere kişisel gelir elde ettiği iddiası doğru mudur? Beden eğitimi dersinde tek tip spor kıyafeti zorunluluğu olmamasına rağmen, bazı okullarımızda bu dayatmaların yapıldığı iddiası doğru mudur? Velileri ek mali yükten kurtarmak adına, okul yönetimlerine bu konuda uyarıda bulunulması düşünülmekte midir?  Bakanlığınız bu konuda gelen şikayetlere nasıl bir işlem yapmaktadır? Bu şikayetlerin giderilmesi için nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?” sorularının yanıtını istedi. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Okul kıyafetlerini meclise taşıdı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör