poyrazoğlu otomotiv etiler

“OHAL milli iradeye darbe haline geldi”

CHP 81 ilde yaptığı açıklamalarla OHAL’in derhal kaldırılmasını istedi

13-01-2018 13:07

 

CHP Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, OHAL milli iradeye, demokrasiye, insan haklarına ve özgürlüklere yönelik bir karşı darbe halini aldı” dedi. Basın mensupları ve partililerle bir araya gelen Ertemur, OHAL’in muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüştüğünü söyledi.

CHP, 81 ilde yaptığı açıklamayla Olağanüstü Hal’in bir an önce kaldırılmasını istedi. OHAL açıklaması, Denizli’de İl Başkanı Ali Rıza Ertemur tarafından yapıldı. CHP’li vatandaşların da katıldığı basın açıklamasında konuşan  Ertemur, darbe ve darbecilerle mücadele için başlatılan OHAL’in gelinen süreçte iktidar partisinin karşısında duran tüm muhalif kesimlere yönelik bir sindirme operasyonuna dönüştüğünü söyledi. 

AK Parti hükümetinin ilk günden bu yana darbecilerle mücadele etmediğini kaydeden Ertemur, “AK Parti tek adam düzeninin karşısında demokrasiden yana olan kesimlerle mücadele etmektedir. Her geçen gün baskının sınırları genişlemekte ve sağcı solcu ayırmadan toplumun büyük bir kesimi terörist olarak suçlanmaktadır. Toplumda açılan çatlaklar genişletilerek derin çukurlar haline getirilmektedir” dedi.

“OHAL’İ KALDIRMAK VAADİYLE YOLA ÇIKMIŞLARDI” 

AK Parti’nin iktidara geldiği dönemde OHAL’i kaldırmak vaadiyle yola çıktığını söyleyen Ertemur, “İktidara gelirken OHAL’i kaldırma vaadiyle yola çıkanlar, bugün OHAL’den beslenen ve bir baskı rejimini KHK’lar eliyle kuran bir yapı haline gelmiştir. Demokrasiden hızla uzaklaşılırken, OHAL altında gidilen referandum da mühürsüz seçim olarak tarihe geçmiş, milli iradenin gaspı alenileşmiştir. Hükümetin baskıları tüm kurumları sarmıştır. Parlamenter demokrasiye karşı girişilen harekâtın usulsüzlükleri, Anayasayı yok sayan kararlarla sözde tescil edilmiştir. Türkiye’de Anayasa fiilen lağvedilmiş, hukuk askıya alınmıştır. Yemin ettikleri Anayasa’yı savunmak yerine cübbelerini iliklemeye çalışan kimi yüksek yargı mensupları ile birlikte, OHAL kanunsuzlukları adeta zor kullanılarak resmileştirilmiştir” diye konuştu.

“İKTİDARIN SİLAHI HALİNE GELDİ”

OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) toplumun üzerinde sallanan bir kılıç olarak, seslerini yükseltmek isteyen tüm kesimlere yönelik bir silah halini aldığını sözlerine ekleyen Ertemur, “Kış lastiği ve epilasyon merkezleriyle ilgili düzenlemeler dahi KHK konusu yapılırken, demokratik kitle örgütlerinin, gazetelerin ve dergilerin kapatılması iktidarın övündüğü icraatları olmuştur. KHK’lar hukuku katletmenin bir yolu olarak amansızca kullanılırken, haksızlığa uğratılan yüz binlerce taşeron işçisinin hak arama yolunun kapatılmasının da aracı olmuştur. Böylesi bir ortamda, Cumhuriyet Halk Partisi ilk günden bu yana Cumhuriyetin temel değerlerini savunmaya, baskı rejimine karşı parlamenter demokrasiden ve özgürlüklerden yana olan mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin kurucu partisi kimliği ve tarihsel sorumlulukları doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ülkemizin dünyadan soyutlanmış bir diktatörlüğe evrilmesine ve evrensel hukuk kurallarından koparılmasına seyirci kalmayacağımızı bir kez daha altını çizerek ifade ediyoruz” dedi. Ayhan AKAR

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “OHAL milli iradeye darbe haline geldi”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör