poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

Öğrencilerden tarihe gezi

​​​​​​​Pamukkale Üniversitesi öğrencileri Tripolis antik kenti ve Buldan’da keyifli bir hafta sonu geçirdi. 

14-03-2019 11:06

Kazı çalışmalarını Pamukkale Üniversitesi’nin yürüttüğü Tripolis antik kenti, hafta sonu üniversitenin yerli ve yabancı öğrencilerini misafir etti.  Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Osman Çiftçi ile birlikte Tripolis’i gezen öğrenciler, kentte sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarını inceleme fırsatı yakaladı. 

Gezi sırasında Kazı Heyeti Başkanı ve PAÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahadır Duman, öğrencilere rehberlik yaptı. Kentin tarihiyle ilgili bilgiler veren Duman, erozyonla oluşan toprağın kademeli olarak temizlenmesiyle kentin gün yüzüne çıkarıldığını belirtti. Antik kentteki kemerli yapı, kilise, mozaikli konut ve tonozlu yapıyı gezen öğrenciler Tripolis’e hayran kaldı. 

Tripolis gezisinin ardından Buldan ziyareti ile devam eden programda Buldan Belediyesi Kültür Merkezi’nde yöreye özgü simit ve çay ikramları ile karınlarını doyuran öğrenciler, Buldan el dokuma tezgâhlarına da büyük ilgi gösterdi. Restorasyonla geleneksel Buldan evlerinin yansıtıldığı Beyler Konağı’nı da gezen öğrenciler bol bol hatıra fotoğrafı çektirerek anı ölümsüzleştirdi.  Buldan ziyareti sonrasında Buldan Kaymakamı Murat Sarı tarafından öğrencilere Buldan el dokuması ürünler hediye edildi. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Öğrencilerden tarihe gezi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör