poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

Öğrenciler taşınıyor

27 Haziran’da başlayan Merkezi Sınavla Öğrenci alacak liselere tercih işlemleri 13 Temmuz’da sona erecek.  Öğrencilerin belirlenen 19 nitelikli okuldan birine yerleşememesi halinde, ikametgahlarına en yakın okulları  tercih edecek olması velileri harekete geçirdi.  Bir çok öğrenci velisi, ikametgahını kaliteli eğitim verildiği düşündüğü okulların bulunduğu mahallere taşıdı.

10-07-2018 17:51

27 Haziran’da başlayan Merkezi Sınavla Öğrenci alacak liselere tercih işlemleri 13 Temmuz’da sona erecek.  Öğrencilerin belirlenen 19 nitelikli okuldan birine yerleşememesi halinde, ikametgahlarına en yakın okulları  tercih edecek olması velileri harekete geçirdi.  Bir çok öğrenci velisi, ikametgahını kaliteli eğitim verildiği düşündüğü okulların bulunduğu mahallere taşıdı.

Bu yıl ilk kez uygulanan Merkezi Sınav Sistemi ve tercihli okul sistemi velilerin aklını da karıştırdı. Denizli’de Merkezi Sınav Sistemi’ne giren 11 bin 897 öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen 19 nitelikli okula girebilmek için sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yapmaya başladı. Sınava girmeyen öğrencilerin  de 13 Temmuz’a kadar tercih formlarını doldurup teslim etmesi gerekiyor. Çocuklarının iyi bir okula yerleşmesi ve lise eğitimi alması için  mücadele eden  veliler, 19 ilçede 70 okul ve kurumda oluşturulan Tercih Danışmanlık Masaları’na müracaat ederek destek alıyor.

Öğrenci velileri bir taraftan tercih formlarını doldururken, bir yandan da çocuklarının nitelikli okullara yerleşecek puanı alamaması olasılığına karşı daha iyi eğitim verildiğini düşündüğü okulların bulunduğu mahallelere ikametgahlarını taşıyor. Son dönemde muhtarlıklara ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine ikametgah değişikliği için başvuru yapan kişi sayısında önemli bir artış yaşandı.

Muhtarlar şikayetçi

Öğrenci velilerinin ikametgah değiştirmek istemesi zaman zaman muhtarlıklarda sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Bazı muhtarlar ikametgah değişikliğinde yasal olmayan taleplerle karşılaştıklarını belirterek, istekleri geri çeviriyor. Zeytinköy Mahallesi Muhtarı Serkan Kar, yoğun  ikametgah değişikliği talebiyle karşı karşıya kalınca sosyal medyadan ve kısa mesajla velileri uyardı.  Her yıl bu sorunun yaşandığını ancak bu yıl liseler içinde tercihli bölge uygulaması getirilmesi nedeniyle  yoğunluğun arttığını  söyleyen  Kar, “Veliler çocuklarının en iyi okullarda okumasını istiyor.  Liselerde de tercihli bölge uygulaması adres nakillerini artırdı. Ancak bunun suç olduğunu velilerin bilmesi gerekir” dedi.

“Bu talepler suç”

Kar, sosyal medyadan ve  velilerin cep telefonlarına gönderdiği mesajda,  “Veliler, çocuklarının  ikamet adreslerini  göndermek istedikleri okul yakınındaki akraba ,dost , arkadaş şahısların bulundukları ikamet adresine taşıyorlar. Bu normal bir durum değil. Bu bir suçtur.  Ayrıca yardımcı olduğunuz ailenin  icra, mahkeme, ceza ve resmi tüm işlerini de üzerinize kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız . Ayrıca  Emniyet Müdürlüğü tarafından da adres teyidi için geldiklerinde yanlış beyan durumunda her iki ailenin de cezai yaptırımla karşılaşabileceğinizi unutmayınız . Cezai işlem bir tarafa ikametgahınızı taşıdığınız bölgede bulunan çocuklarımızın okula kaydı yapılamamakta.  Lütfen biraz duyarlı olalım. Kim ister hakkının yenmesini . Siz kendi hakkınızı savunuyorsanız, başkasının hakkı hususunda özen göstereceğinize eminim “ ifadelerini kullandı.

“Bunun böyle olacağı belliydi”

Velilerin çocuklarının iyi bir lisede eğitim almaları için, ikametgahlarını değiştirmesi ne kadar çözüm olur bilinmez ama, Eğitim-İş Sendikası Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Bunun böyle olacağı belliydi” dedi.  Sınava giren her 10 öğrenciden yalnızca birinin nitelikli okullara yerleşeceğini belirten Aydoğan, “10 öğrenciden biri nitelikli okullara, 6’sı tercihli okula yerleşecek, 3 öğrenci de açıkta kalacak. Ailelerin ikametgah değiştirmek isteyeceği belliydi. Ancak bazı muhtarların ikametgah değişikliklerine izin vermediğini öğrendik. Bu bir hak kaybıdır. Siz bunun zamanını belirleyemezsiniz. Bakanlığın  hiç kimsenin adresini değiştirmeyecek şekilde sağlıklı çözüm üretmesi gerekiyordu” dedi.

Şengül BOZ

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Öğrenciler taşınıyor
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör