etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Ağustos 2019 Pazartesi

Ocakta ihracat geriledi

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin ocak ayı ihracatının geçen yıla göre yüzde 3.4 azalarak 252 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Memişoğlu, euro-dolar paritesinin 1.14’e inmesinin ihracatı etkilediğini söyledi. 

06-02-2019 11:01

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclis Başkanı İsmail Gülle’nin Türkiye’nin ocak ayı ihracat rakamlarını açıklamasından sonra, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli’nin ihracat rakamlarını değerlendirdi. Denizli’nin ocak ayı ihracatı geçen yıla göre 3.4 gerileyerek 252 milyon dolar olduğunu açıklayan Hüseyin Memişoğlu, düşüşte paritenin etkili olduğunu belirtti. 

 Memişoğlu, “Geçtiğimiz yıl ocak ayında 1,22 seviyelerinde izleyen paritenin, bu sene aynı dönemde 1,14 dolaylarında. Bu durumun da ihracatımızı etkilediği söylenebilir. Bilindiği gibi, ilimizin en önemli ihracat pazarı Avrupa Birliği. Bu yüzden, Euro/USD kurunda yaşanan gelişmelerin ihracatımız üzerinde önemli etkisi bulunmakta. İlimiz ihracatında ocak ayında yaşanan gerilemede, paritedeki trendin etkisi olumsuz oldu. Parite etkisiyle beraber, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Denizli ihracatı, yüzde 3,4 azalışla 252 milyon USD oldu. DENİB üyelerince ocak ayında yapılan ihracat ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 6,1 azalarak 196 milyon USD olarak gerçekleşti” dedi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ocakta ihracat geriledi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör