poyrazoğlu otomotiv etiler
30 Mayıs 2020 Cumartesi

Ninelerin işlemeleri sandıktan çıktı

Denizli’nin el dokuması tekstil ürünleriyle ünlü Tavas’ın  Kızılcabölük Mahallesi’nde ninelerin yıllar önce yaptıkları el işlemeleriyle, yeni kursiyerlerin yaptıkları işlemeler aynı sergide beğeniye sunulacak. Eskiyle yeniyi buluşturan sergi yarın açılacak. 

05-11-2019 15:16

 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kızılcabölük Mahallesi’nde açılan ve 15 kursiyerin katıldığı ‘Elde Türk İşlemeleri’ kursuna katılan kursiyerlerin yaptığı eserlerle sandıktan çıkan ninelere ait eserler düzenlenecek sergide tanıtılacak. Kızılcabölük Mahallesi’ndeki Göznuru Kurs Merkezi’nde düzenlenen sergi yarın  saat 14.00’de ziyarete açılacak. 

Sergide eski ve yeni tekstil ürünlerinin, eski ve yeni motiflerin kursiyerler tarafından yapılan eserlerin sergileneceğini belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kaptan, “Kızılcabölük Mahallesi önemli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Sergimizde mahallemizde açılan 15 kursiyerimizin 360 saat boyunca aldıkları eğitimle yaptıkları Elde Türk İşlemeleri’yle mahalle sakini yaşlıların annelerin sandıklarından çıkan tekstil ürünleri aynı sergide buluşacak. ‘Sandıktan Günümüze Motifler’ sloganıyla açacağımız sergimiz resmi törenle ziyarete açılacak. Geçmişle gelecek arasında köprü olacağını düşündüğümüz bu sergimizle özellikle gençlerimizi kültürümüzü, tekstil geçmişimizi anlatmak istiyoruz. Geçmişte atalarımızın kullandığı renklerin, desenlerin, ilmik ilmik işlenen ürünlerin unutulmamasını istiyoruz. İki müdürlük olarak ortak bir etkinliğe imza attık. Sergimizi görmeye herkesi davet ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ninelerin işlemeleri sandıktan çıktı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör