poyrazoğlu otomotiv

Nikahta ‘Hayır’ krizi

Tavas ilçesinde bir nikah töreninde gelinin nikah memurunun sorusuna kelime oyunuyla yanıt vermek istemesi, az kalsın nikahın iptal edilmesiyle sonuçlanıyordu. Gelin, ‘hayırlısıyla’ yerine ‘hayır’ yanıtı verince  nikah memuru evlilik akdini yapmaktan vazgeçti. Nikah, belediye başkanı ve ilçe nüfus müdürlüğünden yetkililerin araya girmesiyle kıyıldı. 

10-08-2018 17:10

İlginç olay, Horasanlı Mahallesi'nde yaşandı. 4 Ağustos'ta yaşanan olayda, Naciye Şeşen ile Adem Teberci hayatlarını birleştirmek için nikah masasına oturdu. Nikah memuru Tavas Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü evlendirme memuru Mehmet Çinili, prosedür gereği geline, “Hanımefendi, hiç kimsenin baskısı altında kalmadan özgür iradeniz ve kendi arzunuzla Adem Teberci ile evlenmek istiyor musunuz” sorusunu yöneltti. Şeşen ise soru üzerine gülümseyerek mikrofona ‘Hayır’ dedi. Evlendirme memuru Çinili, davetlilerin gülüşmeleri arasında mikrofonu çekince, gelin Şeşen, ".Hayırlısıyla diyecektim ama siz hemen çektiniz" dedi.

Bunun üzerine nikah memuru mikrofonu kendisine doğru çekerek davetlilerden sessiz olmalarını istedi. Damat Adem Teberci ise Çinili’ye dönerek, "Sorun yok, 'hayırlısıyla evet' diyecekti" dedi. Ancak nikah memuru Çinili, "Beyan esas, hayır kelimesi çıktığı için ben bu nikahı kıyamam. Yarın bir durum olduğu zaman biz sorumlu oluruz" diyerek nikah defterini alıp masadan ayrıldı. Davetliler ve çift ne söylese de Çinili’yi ikna edemedi. 

Çiftin nikahı Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol ve İlçe Nüfus Müdürlüğü yetkililerinin araya girip  nikah memuru Çinili’yi ikna etmesiyle kıyıldı. Kıyılan nikahın ardından başta çiçeği burnunda çift olmak üzere törene katılan herkes rahat bir nefes almış oldu. Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, aileyi tanıdığını belirterek, "Buralarda herhangi bir şey sorulduğunda 'Hayırlısıyla' denir. Gelin hanımımız da o alışkanlıkla 'Evet' demeden önce 'Hayırlısıyla' kelimesini kullanmak istemiş. Görevli arkadaş da bunun üzerine nikahı kıymamış. Aile bizi aradı. Görüşmelerimiz sonunda akit teyit edilerek nikah kıyıldı” dedi.
İHA-AA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Nikahta ‘Hayır’ krizi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör