poyrazoğlu otomotiv etiler

Nefes kredisi başvuruları başladı

Denizli Ticaret Odası üyesi KOBİ’lerin yararlanabileceği ‘Nefes Kredisi için başvurular alınmaya başladı. Geçen sene yoğun ilgi gösterilen Nefes Kredisi’nden 150 bin liraya kadar KOBİ’ler faydalanabilecek. 

09-04-2018 19:32

Kredinin üst limitinin 150 bin lira  olduğunu açıklayan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, KOBİ’leri tanınan imkândan faydalanmaya davet etti. Erdoğan, “Kredi 18 ay vadeli olup, bunun ilk 6 ayı ana para ödemesiz; kalanı ise eşit taksitler halinde 12 ayda geri ödenecek” dedi.
2018 Nefes Kredisi’nde anlaşmalı banka sayısı da arttırıldı. Hazine Müsteşarlığı, Kredi Garanti Fonu ve TOBB arasındaki protokole Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası da dahil oldu.

DTO’nun müdahil olması söz konusu değil
DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, kredi değerlendirme sürecinde odalarının kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacağına dikkat çekti. Erdoğan, “Üyelerimiz Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank’ın il merkezindeki tüm şubeleri üzerinden söz konusu krediye başvuruda bulunabilecek.   Kredinin brüt faiz oranı veya kâr payı aylık binde 99; yıllık ise yüzde 11,88. Kredi azami limiti, grup iştirakleri de dâhil 150 bin lira” diye konuştu.

51 TL’nin üzerinde masraf talep edilmeyecek
Başkan Erdoğan, protokolü imzalayan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek tutarın en fazla kefalet oranının binde 3’ü ile  sınırlı olacağını, dolasıyla bankalar tarafından 51 TL’nin üzerinde masraf talep edilmeyeceğini de hatırlattı. Erdoğan, “Nefes Kredisi’ne başvurular 2 Nisan’da başladı. KOBİ'lerin Nefes Kredisi'ne başvurabilmeleri için öncelikle odamıza gelerek Faaliyet Belgesi almaları gerekiyor; çünkü bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecek. Daha sonra da anlaşmaya dahil olan bankaların herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile kredi için müracaat edecekler. Nefes Kredisi, üyelerimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Bazı nace kodlarındaki işletmeler faydalanamayacak
Söz konusu kredide, hizmet veya imalat diye sektör ayrımı yok. Ancak, nace kodu 477301 olan belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda insan sağlığına yönelik eczacılık ürünlerinin perakende ticaretiyle uğraşanlar, nace kodu 649204 olan tarım kredi kooperatiflerinin kredi verme faaliyetlerinde bulunanlar, nace kodu 649901 olan factoring faaliyetleri, nace kodu 661204 olan döviz büroları, nace kodu 661906 olan esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatiflerinin kredi aracılık faaliyetleri ile kredi garanti fonunun faaliyetleri, nace kodu 692001olan mali müşavirlik hizmetleri ile nace kodu 692004 olan yeminli mali müşavirlik faaliyetlerinde bulunan işletmeler, bu krediden faydalanamayacak. 
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Nefes kredisi başvuruları başladı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör