poyrazoğlu otomotiv etiler

“Mülakat ısrarından vazgeçilmeli”

Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Denizli 1 No'lu Şube Başkanı Kazım Tefçi,  sözleşmeli öğretmen atamalarında mülakat ısrarından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

10-08-2018 17:42

Eğitim Bir Sen Denizli 1 No’lu Şube Başkanı Kazım Tefçi, tek başına ciddi bir sorun olan sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla birlikte öğretmen istihdam süreçlerine,  var olan sorunlara yenilerini ekleyen sözlü sınav aşamasın da dahil edildiğini belirterek, “Uygulamaya konulduğu günden bu yana adalet ve hakkaniyet noktasında tartışılmaya devam edilen mülakatla atama ısrarından vazgeçilmesi yönündeki çağrımızı bir defa daha tekrarlıyoruz. Gelinen noktada, yaptığımız uyarıların haklılığı ve uygulamanın doğurduğu faturanın ağırlığı daha da artmıştır. Bu nedenle, duyurusu yapılan ücretli öğretmenlerden sözleşmeli öğretmenliğe atanma sürecindeki mülakat uygulaması bir an önce kaldırılmalıdır” dedi.

Tefçi,  uygulamanın adalet duygusunu zedelediğini ileri sürerek, “Adayın kazanma ya da kaybetme nedeninin objektif bir şekilde izah edilememesi, yıllarca emek vererek okumuş ve birçok yazılı sınavdan geçmiş adayların bir kaç dakikalık mülakatla elenmesi travmaya neden olmakta, adalet duygusunu zedelemektedir. Personel alımı tercihinde, mülakat yerine, objektifliği tartışmasız, adalet ve hakkaniyet kriterlerini karşılayan ve genel kabul gören KPSS puan üstünlüğüne göre alım yapılması en doğru olanıdır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nı adım atmaya çağıran Tefçi, “ Yeni dönemde, her alanda olduğu gibi, özellikle öğretmenlerimizin sisteme, hem kendi vicdanlarında hem toplumun vicdanında meşruiyeti sorgulanmayan bir yöntemle dâhil olmaları esas alınmalı; Millî Eğitim Bakanlığı bu konuda bir an önce adım atmalıdır” şeklinde konuştu.
Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “Mülakat ısrarından vazgeçilmeli”
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör