poyrazoğlu otomotiv etiler

Muhtarlara imar barışı anlatıldı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ilçe muhtarlarını İmar Barışı Kanunu hakkında bilgilendirmek için seminer düzenlendi. İl Müdürü Fikret Büyüksoy, muhtarlara uygulanacak yöntüemi anlattı.

23-06-2018 10:19

Dedeman Otel’de yapılan toplantıya; Vali Yardımcısı Celalettin Cantürk, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Görgüç, Tapu ve Kadastro 18. Bölge Müdürü Süleyman Özen, Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, PTT İl Müdürü Serdar Bursalı ve Denizli’deki ilçe muhtarları katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak bilinen ve 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin düzenlemenin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Müdürlük tarafından Denizli’deki ilçe muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının detayları hakkında bilgi veren Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy; “İmar Barışı ile beraber mevzuatımız çerçevesinde tüm Türkiye çapında imara aykırı olan bütün yapılar için Yapı Kayıt Belgesi verilmesi hakkında çalışma başlattık. Vatandaşlarımız kendi e-devlet şifrelerini kullanarak girişlerini yapıyorlar. İskana, imara aykırı olan bölümleriyle ilgili yönetmelikte belirlenmiş olan bedeller üzerinden vermiş oldukları ücretlerini yatırdıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi olacak. Herkes ileride cezai işlemler ile karşılaşmamak için iskansız, imarsız tüm yapılarını kaydettirmek zorunda olacak” dedi.

Müdürlükte danışma birimi kuruldu

Vatandaşlara yardımcı olmak adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Büyüksoy,  “İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmayla e-devlet şifresini getiren tüm vatandaşlarımıza bir bilgisayar veriyor. O bilgisayarla danışman arkadaşımız yardımcı olarak sisteme girişleri sağlanıyor. PTT Müdürümüz ile de görüştük. Vatandaşların e-devlet şifresi için artık PTT’ye gitmesine gerek kalmadı. PTT Müdürümüz personel  görevlendirdi. e-devlet şifresi de bizim kurumumuzun bulunduğu yerden alınacak. Sonraki aşamada da vatandaşımızın başvurusunun kabul olduğuna dair mesaj gelecek. Bu mesajda; belirlenen belgelerin hangi bankaya, ne zaman yatacağına dair bilgiler olacak. Bunları yatırdıktan sonra vatandaşımız artık bize hiç gelmeden yine aynı e- devlet şifresini kullanarak Yapı Kayıt Belgesi’ni almış olacak. Daha sonra yer hazine veya belediye arazisi ise bunları satın almak için ilgili il emlak müdürlüklerine, belediyelere, kat tapularını almak için de tapu müdürlüklerine başvuracaklar” diye konuştu.

Son başvuru 31 Ekim

Başvuruların 31 Ekim tarihine kadar devam edeceğini belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Büyüksoy, “Para yatırmalar 31 Aralık tarihine kadar olacak. Vatandaş arsayı satın almak gibi bütün işlemleri diğer birimlerde yönetilecek. Tapuda, Belediyede, DESKİ’de, Aydem’de yapılacak olan işlemler ilgili kurumların mevzuatı geçerli olacak. Dolayısıyla yapıyı kaydettireceksiniz, legal hale getireceksiniz ondan sonra diğer işlemlerinizi yürüteceksiniz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi                

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Muhtarlara imar barışı anlatıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör