poyrazoğlu otomotiv etiler

MS hastalığına dikkat!

Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Sandıkçı, 20-40 yaş aralığında ortaya çıkan MS (Multipl Skleroz) hastalığına dikkat çekti, “beyin ve omuriliği olumsuz yönde etkilediği için tedavide geç kalındığında ilerleyen yıllarda kişide görme kaybı, denge ya da yürüme bozukluğu ve peltek konuşma gibi kalıcı sorunlara neden olabiliyor” dedi.

14-02-2018 18:17

Ülkemizde yaklaşık 40 bin MS (Multipl Skleroz) hastası bulunduğu ve bu hastalığın genç erişkinlerde en sık görülen nörolojik rahatsızlıklardan biri olduğunu vurgulayan Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Yüksel Sandıkçı, hastalığın oluşması ve seyri ile ilgili bilgiler verdi.

Dr. Sandıkçı, “MS (Multipl Skleroz) hastalığı, bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir sebeple tetiklenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Merkezi sinir sisteminde sinir liflerini çevreleyen ve koruyan ‘miyelin’ isimli bir tür kılıf vardır ve bu kılıf yok olduğunda veya hasar gördüğünde, sinirlerin uyarıları iletme kapasitesi kesintiye uğrar, sinirler boyunca mesajların iletimi engellenir. Bu mesajlar bilinçli ve bilinçsiz tüm hareketlerimizi kontrol eder.  MS mesajların düzgün bir şekilde iletilmesini bozar. Vücut fonksiyonları kontrol edilemez hale gelir, çünkü masajlar gerektiği gibi iletilemez, mesajlar yanlış bölgeye gider ve vücut beynin gönderdiği komutları yapamaz. MS genellikle alevlenmeler, düzelmeler şeklinde seyrederken, erken tanı ve doğru tedaviyle kontrol edilebilmektedir. Özellikle hastalığın başlangıç evresinde belirtilerin kendiliğinden geçmesi nedeniyle hastalar hekime başvurmakta geç kalmaktadır. MS’in başlangıç dönemlerinde tam bir düzelme gözlenirken, az sayıda hastada baştan itibaren düzelmeler olmaksızın kötüleşme söz konusu olabilir” dedi.

MS hastalığının teşhisinde MR tetkikleri, beyin omurilik sıvısının incelenmesi ve uyarılmış potansiyel çalışmalarının önemli olduğunu vurgulayan Sandıkçı, “Yapılan tetkikler sonrasında beyinde görülen plakların sayısı MS hastalığının seyrini ve derecesini göstermektedir. MS’in kesin tedavisi olmasa da, erken tanı ve tedaviyle rahatsızlığın ilerlemesinin önüne geçilebilir. Tedavinin amacı; atak sıklığı ile rahatsızlığın şiddetini azaltmak ve kalıcı hasar oluşmasını önlemektir” dedi. 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MS hastalığına dikkat!
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör