etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Moto ambulanslar görev başında

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan iki adet motosiklet ambulans, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte görevlerine başladı. Biri merkezde diğeri de Pamukkale Ören Yerinde  konuşlanan motorize ekipler, kara ambulansı gelinceye kadar vakalara ilk müdahaleyi gerçekleştiriyor.

25-05-2019 11:07

Sağlık Bakanlığı tarafından 2009 yılında turistlik bölgelerde ve çoklu yaralanmalı kazalarda, karayolunun kapandığı ve araçların ilerleyemediği durumlarda kullanılmak üzere motorize ambulanslar hizmete alınmıştı.  Denizli’de de 2015 yılında Pamukkale travertenlerinde ve merkezde görev yapmaya başlamıştı. Motosiklet ambulanslar Paramedik ve Acil Tıp Teknisyenlerinden oluşan 20 kişilik ekiple mayıs ayında başlayıp ekim sonuna kadar acil durumlara hızır gibi yetişiyor.

İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde görevli Acil Tıp Teknisyeni Motorize Ekip Sorumlusu Galip Özkan Çakmakcı da özel donanımlı motosiklet ambulanslarda sedye hariç bir ambulansta bulunması gereken tüm tıbbi ekipman ve malzemelerin bulunduğunu söyledi. Çakmakcı; “112 Kontrol Komuta Merkezi’ne gelen çağrılar sağlık birimi tarafından değerlendirilerek aciliyet ve ulaşılabilirlik durumuna göre çağrı bize gelmekte. Çağrı sonucunda olay yerine motosiklet ambulansla iki kişi giderek, hastanın durumuna göre kara ambulansı gelinceye kadar ilk müdahaleyi yapıyoruz. Motosiklet ambulanslarımızda kalbi duran bir hastanın elektroşokla yeniden canlandırılabilmesini sağlayacak cihaz, solunumu duran bir hastanın desteklenebileceği ventilatör, kırık ve travmalarda kullanılacak boyunluk ve atel, yanıklarda kullanılacak setler, acil tıbbi müdahalenin yapılabilmesini sağlayan ilaç, serum ve her türlü cihazımız bulunmaktadır” dedi. 

Acil vakalarda zamanla yarıştıklarını, beyin ölümünün 4-6 dakika içinde başladığı düşünüldüğünde motosiklet ambulansların çok kısa bir sürede olay yerine ulaşıp beyin ölümü gerçekleşmeden kişiyi hayata döndürdüğünü söyleyen Çakmakçı; “Motosiklet ambulanslar vakaya ulaşarak ilk müdahalenin anında gerçekleştirilmesi için önemli bir fırsattır.  Geçen yıl travertenler bölgesinde 2 kişinin suda boğulması sonucu o bölgede görevli motorize ambulansımız 3 dakikanın altında olay yerine ulaşmış ve gerekli  ileri yaşam desteği protokollerini uygulanarak hastaların yaşamaları sağlanmıştır” diye konuştu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Moto ambulanslar görev başında
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör