poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Moody’s suçüstü yakalandı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody's'in 17 Türk bankasının kredi notunu düşürmesine tepki gösterdi. Denizli Platformu’nun düzenlediği iftar yemeğinde iş dünyasından destek isteyen Zeybekci,  "Suçüstü yakalanmaktır, kendini açık etmektir. Bir anda ışıklar yandı, orta yerde dımdızlak elinde torba ile hırsızlık yaparken yakalanan gibidir aynı" dedi.

11-06-2018 16:04

Bakan Zeybekci, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformunun bir otelde düzenlediği iftar programındaki konuşmasında, 2004 yılı yerel seçiminde kentin muhteşem bir destan yazdığını, bunu 24 Haziran'da yapılacak seçimde de beklediğini belirtti. Türkiye'nin çok önemli bir kararın eşiğinde olduğunu vurgulayan Zeybekci, bir gün önce ne konuştuğunu, ne dediğini bilmeyenlerle işlerinin olmadığını söyledi.

Millet sana dersini verecek
Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener’i eleştiren Zeybekci,  "Sana hiç bir şey çıkmaz. Sen TİKA'yı kapatacaksın. Ne yapacaksın, hiç bir şey ama ne kapatacaksın ne yıkacaksın.  Çünkü TİKA senin ipini elinde tutan ki;  onun da iplerini tutanlar ona kurdurdu o okulları, yurt dışında o efendinin okullarındaki en büyük güç onların huzurunu kaçıran en büyük etken TİKA. Türk bayrağını 160, 170 ülkede dalgalandırıyor. Rahatsızsın tabii. Senin efendilerin rahatsız. Sende zerre miktarı şöyle iskelet olsaydı şu anda bulunduğun o yapının içinde olmazdın. Bir hafta önce ne diyordun; 'Asla olmam.' Sonra bir talimat geldi buna, direkt orada. Onun için bu millet sana dersini verecek" dedi. 

Moody's'in 17 bankanın kredi notunu düşürmesi
Büyüme, ihracat ve istihdamda geçen yıl ortaya konulan performansı yüzde 1,5'lik cari açıkla yaptıklarını vurgulayan Zeybekci, bir süre önce "10 gün sonra TL'nin değeriyle ilgili bir rahatlamanın olacağını, sonraki süreçte de bu rahatlamanın hızlanarak devam edeceğini" söylediğini, Merkez Bankasının çok net ve çok güçlü bir karar aldığını ifade etti. Bu karardan iki  saat sonra Moody's'in açıklama yaptığına dikkati çeken Zeybekci, "Artık tam anlamıyla istedikleri sonuçları alamıyorlar, istedikleri o dalga boyları arasındaki kar bölümünü artık tam anlamıyla alamaz hale geldiler. Moody's'in bu 17 bankanın kredi notunu düşürdüğü açıklaması, suçüstü yakalanmaktır, kendini açık etmektir. Bir anda ışıklar yandı, orta yerde dımdızlak elinde torba ile hırsızlık yaparken yakalanan gibidir aynı" değerlendirmesinde bulundu.

"İşte suçüstü yakalanmak budur"
Bakan Zeybekci, derecelendirme konusunda Türkiye ile diğer ülkelere farklı muamele yapıldığını dile getirdi. Türkiye ile bazı Avrupa ülkeleri arasında kredilerle ilgili kıyaslama yapan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Not düşürdüğü bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu, kamu bankalarında yüzde 14,9; özel sektör bankalarında yüzde 15,7. Peki senin koyduğun baraj ne? 'Sermaye yeterlilik oranı yüzde 8 olmalı demişsin.' Türk bankaları yüzde 15'in üzerinde, iki katı kadar. İşte suçüstü yakalanmak budur. 17 bankamızın kredi notunu düşürüyorsun. Bu seni suçüstü yapar,  çünkü sen önceden de suçüstü olmuştun zaten. 18 Temmuz'da sabah 08.30'da Türkiye'nin kredi notunu düşüren sizdiniz. Ne zaman çalıştın, ne zaman baktın, defteri kitabı hesabı ne zaman yapıverdin de hafta sonu, pazartesi günü sabah erkenden yetiştiriyorsun? Veyahut da 7 Haziran 2015 seçimleri. Yine suçüstüydü orada. İstiyor ki yine eski günler olsun, istiyor ki Türkiye yine eskisi gibi el açsın"

İş dünyasından destek istedi
Konuşmasında daha sonra esprili bir dille iş adamlarına seslenen ve gülümseten sözlerle partisine oy isteyen Bakan Zeybekci , “Denizlililer olarak siz, bu seçimlerde sizden özellikle bunu istiyorum, Allah aşkına şu parti, bu parti meselelerini bir kenara bırakın. Bir Denizli partisi olun. Denizli menfaatleri için bir seferberlik ilan edin. Gidin fabrikalarınıza iş yerlerinize, akrabalarınıza, komşularınıza onlara deyin ki ‘Bir Denizli destanı lazım.’ Denizli’nin siyasette lider şehir olarak devam etmesi için bir Denizli destanı lazım. Size lazım size. Siz kendinize yanın, ben bedelimi ödedim benim askerliğim bitti. Eyvallah, ben teslim üzerine siyaset yapıyorum. Dersin ki bize ‘falanca yerde nöbet tutacaksın’ tutarım. Alıştık artık alavere dalavere bizim Mehmet nöbete, gidiyoruz zaten. Siz burada yan gelin yatın böyle var mı öyle? Geceleri rüyalarınıza girerim haberiniz olsun, kabusunuz olurum” dedi.
AA-İHA

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Moody’s suçüstü yakalandı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör