etiler poyrazoğlu otomotiv
16 Eylül 2019 Pazartesi

Moldova’da Hıdırellez kutlaması

Pamukkale Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, Moldova’nın Gagavuz Özerk Bölgesinde her yıl mayıs ayında geleneksel olarak düzenlenen Hıdırellez kutlamalarına özel davetli olarak katıldı.

25-05-2019 11:07

Moldova Kıpçak ve Komrat Belediyeleri ile Pamukkale Üniversitesi Dans ve Müzik Toplulukları “Hıdırellez Kardeşlik” temalı gösterilerini gerçekleştirdikten sonra Çadır Lunga bölgesinde düzenlenen  kutlamalara Türk halk oyunlarından çeşitli örneklerle katılım sağladı.

Gerek fikri anlamda gerekse kültürel anlamda Balkan coğrafyasındaki Türk dünyası ile ilişkilerini güçlendirmeye, tanıma ve tanıtma faaliyetini her yıl düzenlemeye çalışan Pamukkale Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, bu yıl da Türk dünyasının farklı bir rengi olan Gagavuz Türkleri ile öğrencilerini buluşturdu.

Yol boyunca çeşitli kültürel ziyaretlerde bulunan Pamukkale Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu, Edirne’den başlayan kültür ziyaretlerine sırasıyla Romanya Tekirgöl Türk-Tatar Birliği ve Mecidiye Türk Tatar Birliğine giderek birçok konuda fikir alışverişinde bulundu.

Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Moldova’da Hıdırellez kutlaması
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör