poyrazoğlu otomotiv etiler

Mimarlardan otopark yönetmeliğine tepki 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan ve 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek olan  ‘Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihinin 15 Eylül 2018’e çekilmesi, mimarların tepkisine neden oldu.  Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı M. Serdar Alayont, “Yönetmeliğin yürürlük tarihinin üçüncü kez değitirilerek üç ay öne çekilmesi, özellikle küçük ve orta ölçekli müteahhitler ile biz mimarları zora sokmaktadır” dedi.  

14-09-2018 10:32

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan Otopark Yönetmeliği’nin yürürlük tarihi önce  1 Haziran 2018, ardından alınan ikinci bir kararla 1 Ocak 2019 olarak açıklanmıştı. Yönetmeliğin yürürlük tarihi üçüncü kez değiştirilerek  15 Eylül 2018 olarak açıklanmasını tepki gösteren Mimaralar Odası Denizli Şube Başkanı M.Serdar Alayont,  “Söz konusu otopark yönetmeliğin yürürlük tarihi önce 1 Haziran 2018, daha sonra 1 Ocak 2019 olarak açıklanmıştı. Alınan son kararla yönetmeliğin yürürlük tarihi 15 Eylül 2018 olarak değiştirildi.   Bu değişiklikle proje üreten meslektaşlarımız, müteahhitler ve ilgili yapı sahipleri planlamalarını yıl sonuna almak zorunda kaldı.  Baskın bir yönetmelik değişikliği ile bu sürenin 3,5 ay öne çekilmesi ve ruhsat başvurusu için sadece 8 gün verilmesi, meslektaşlarımız başta olmak üzere sektör ile ilgili birçok kişiyi olumsuz yönde etkiler. Yürürlüğe girecek olan bu otopark yönetmeliği, inşaat maliyetlerine ek yükler getirmekte ve inşaat malzemelerinde ciddi artışların yaşandığı bu günlerde, özellikle küçük ve orta ölçekli müteahhitler ve biz mimarları ekonomik anlamda zora sokmaktadır” dedi. 

“Yönetmelik yürürlüğe girmeden iki kez değiştirildi”

Otopark konusunda ciddi değişiklikler içeren yönetmeliğin yayımlandıktan sonra daha yürürlüğe girmeden iki defa değiştirildiğini belirten Alayont,   “Şehirlerin planlamasında çok önemli olan bu yönetmeliklerin ve yasaların yayımlandıktan sonra birçok kez değiştirilmesi ve bunların yürürlük tarihindeki yapılan değişiklikler, sürdürülebilir bir kentleşmeyi engelleyecek ve çarpık bir yapılaşmaya davet çıkaracaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa ve yönetmelikleri hazırlarken ilgili meslek odalarının görüşünü alarak, değişim gerektirmeyecek ve uzun yıllar yürürlükte kalacak bir mevzuat planlaması yapmak zorundadır. Ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi de bir an önce kendi imar yönetmeliğini yazmalı ve tek tipleşmeden uzak, özgün bir mimari ile sağlıklı ve güvenli yapılaşmanın önünü açmalı” diye konuştu.

Haber Merkezi 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mimarlardan otopark yönetmeliğine tepki 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör