poyrazoğlu otomotiv etiler

Mimar ve mühendislerden buruk kutlama

Mühendis, mimar ve şehir plancıları Türk Mühendis. Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nün 40. yılını sorun yumağıyla kutluyor. TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Sarıca, “İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, tüm halkımızı olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır” dedi. 

20-09-2019 12:22

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde Türk Mühendis ve mimar Odaları Birliği’ne bağlı odaların başkanları basın toplantısı düzenledi. Türkiye çapında yüz binin üzerinde mimar, mühendis ve şehir plancısının işi bıraktığı 19 Eylül 1979 gününün o tarihten bu yana  TMMOB Mühendis Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak kutlandığı belirten İl Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Mehmet Sarıca, “Bizler için 19 Eylül İş Bırakma Eylemi, ülkesi için düşünen, planlayan, üreten mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendi öz güçlerinin farkına vardığı tarihtir. Aradan geçen uzun yıllara rağmen bu ülkede emeğiyle geçinenlerin gündemleri neredeyse hiç değişmemiştir. İşsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler, güvencesizlik, özlük hakları ve örgütlenme sorunları ülkemizde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının öncelikli sorunları olmaya devam etmektedir” dedi. 

Neoliberal ekonomi politikaları, özelleştirme uygulamaları, sosyal devlet anlayışının terkedilmesi ve uluslararası sermaye çevrelerinin artan etkinlikleri nedeniyle teknik elemanların ekonomik ve sosyal durumlarının giderek daha da kötüleştiğini vurgulayan Sarıca, “İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, tüm halkımızı olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır. Kamusal yatırımların ortadan kalkması, kamusal çıkarın göz ardı edilmesi, rant hırsının bilim ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının önünde tutulması nedeniyle mühendis, mimar ve şehir plancılığı yıllar geçtikçe sistematik olarak gerilemektedir. Kamuda çalışanlarımız siyasi baskı ve sürgün tehdidi altında, düşük ücret, kadro sorunu, özlük haklarının ihlal edilmesi, düşük ek göstergeler gibi birçok sorun ile yüz yüzedir.  Özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın tamamına yakını yatırımların durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması gibi sorunlardan etkilenmiştir. İşsizlik, esnek çalışma, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları ve reel ücret kaybı gibi sorunlar özel sektörde çalışan tüm meslektaşlarımızı tehdit etmektedir” diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Mimar ve mühendislerden buruk kutlama
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör