etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Milletvekili Şahin Tin, TBMM’de kabul edilen tezkereyi değerlendirdi

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM’de kabul edilen BM’nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekât ve misyonlar kapsamında yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin bir yıl daha uzatılmasını değerlendirdi. Şahin Tin, “Afrika’da yaşanan sorunlar Türkiye’nin dışında çözüme kavuşamaz” dedi.

04-10-2018 11:14

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen tezkere ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Şahin Tin; “Birleşmiş Milletlerin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekât ve misyonlar kapsamında yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin tezkerenin bir yıl daha uzatılması konusunda Meclis Genel Kurulu’muzda karar aldık. Türklerin Anadolu’yu yurt edinmeden önce Afrika’da var olduğu gerçeğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle Afrika Kıtası bizim için tarihi bir öneme sahiptir. Müşterek tarihi geçmişimizin vücut bulduğu Afrika toprakları kültürel bağlarımızın da hüküm sürdüğü stratejik öneme sahip, derinliği olan bir bölgedir. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün cesareti sayesinde ortaya koyduğu mücadele azmiyle adaletsiz bir dünya düzenine itiraz ederek, Afrika’da küresel sistemin de vicdanı olmuştur” dedi.

“Afrika’nın güvencesi Türkiye’dir”

Afrika Kıtası’nın dünyada hızla etkinliğini artırmak için hamleler gerçekleştirdiğini belirten Tin; “Ekonomik özgürlüğü gelişmiş, güçlenmiş ülkeler dünyanın bir ucundan çıkarak Afrika’da etkinlik kazanma mücadelesi verirken, bizim çok yakınımızda bulunan bu kıtaya yabancı olmamız asla düşünülemez. Geniş bir coğrafyada yer almasına rağmen Afrika yıllarca mazlum insanların yurdu, yuvası olmuştur. İnsanlık dramının en yoğun yaşandığı bölge olarak hafızalarda var olan Afrika, sömürge düzeniyle o topraklara gelen emperyalistlerle yıllar boyu boğuşmuş, küresel güçlerin esiri olmuştur. Daha düne kadar ve hatta bugün de bazı bölgelerinde devam eden insanlık dışı eylemler, katliamlar, açlık ve sefalet insanlığın buralarda nasıl ayaklar altında ezildiğinin apaçık göstergesidir. Afrika bir mücadele sahasıdır. Bölgenin gelişmesi ve kalkınmasıyla birlikte kısacası Afrika’nın dirilmesiyle birlikte insanlık değerleri bölgede yeniden canlanacaktır. Bunun için bizler üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız. O bölgede var olacak, bölge halkının her anlamda güvencesi olacağız” diye konuştu.

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Milletvekili Şahin Tin, TBMM’de kabul edilen tezkereyi değerlendirdi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör