poyrazoğlu otomotiv etiler
10 Aralık 2018 Pazartesi

Meslek liseleri hayatın ta kendisi

Milli Eğitim Müdürlüğü 2017-2018 eğitim öğretim yılını ‘mesleki eğitim yılı” ilan etti

13-01-2018 13:13

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi. 2018 eğitim yılını Mesleki Eğitim yılı ilan ettiklerini ve eylem planı hazırladıklarını belirten Oğuz, “Meslek liselerinin hayatın ta kendisi olduğunu anlatacağız” dedi. 

Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Salonu’nda düzenlediği toplantıda, 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile ilgili eylem planını açıkladı. 200 binin üzerinde öğrenci ve 15 bin öğretmen ile 1100 okul ve kurumda eğitim öğretimin devam ettiğini söyleyen Oğuz,  nicelik anlamda değil nitelik anlamda iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü belirti. 

 “SIKINTILARIMIZ VAR”

Eğitim-Öğretim konusunda sıkıntılarının da olduğunu dile getiren Oğuz, “2019-2020 eğitim öğretim yılında tüm okullarda tam gün eğitime geçmemiz gerekiyor. Bunun için yeni okul projelerimiz var. Tabi Denizlili hayırseverlerin katkısıyla önemli mesafe de katlettik. Ancak arsa konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Okul yaptıracak hayırseverlerimiz var ama arsa yok” dedi. 

MESLEKİ EĞİTİM EYLEM PLANI HAZIR

Toplantıda Mesleki Eğitim ve Meslek Liseleri’nin öneminden bahseden Milli Eğitim Müdürü Oğuz, 2018 yılını Mesleki Eğitim yılı ilan ettiklerini açıkladı. 2018 Mesleki Eğitim Eylem Planın hazır olduğunu söyleyen Oğuz, “ Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir. Nitelikli elemanların bilgi ve becerisi, ekonomik başarının temelidir. Meslek eğitimi özellikle iki amaca yöneliktir. Bir tarafta genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak, diğer yandan ekonomiye vasıflı eleman yetiştirmektir. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzeyindeki yapılaşma değişiminde Mesleki Teknik Eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen ve söylenen gerçektir” dedi.

60 İŞADAMI İLE İŞBİRİLĞİ PROTOKOLÜ İMZALANACAK
2018 mesleki eğitim eylem planını açıklayan Oğuz, “Hedef kitlelerle 2018 yılı mesleki eğitim gelişim, değişim ve tanıtım toplantılar düzenleyeceğiz. Denizli’de mesleki eğitim ile ilgili yönlendirme çalışmaları, yapılan eylem planı çerçevesinde yürütülmekte olup, bu bağlamda her meslek lisesine 3 ortaokul eşleştirme yapılarak, bu okullarımızda tanıtım faaliyetleri yapılacak. Öğretmen Veli İşbirliği Anne Baba Eğitimleri gerçekleştirilecek. Sektör ziyaretleri ve okul tanıtım gezileri gerçekleştirilecek. Ayrıca önümüzdeki günlerde 60 işadamı ile işbirliği protokolü imzalayacağız. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerimiz, protokol çerçevesinde işe yerleştirilecek” diye konuştu. 

“MESLEK LİSELERİ HAYATIN TA KENDİSİ”

 “Meslek liseleri hayatın ta kendisi” diyen Oğuz, çıraklık eğitimin 12 yıllık sorunlu eğitim kapsamına alınması, öğrencilere beceri eğitimi ve staj için kapılarını açan işletmelere devlet desteği, ön lisans programlarına geçişte ilave puan uygulaması gibi mesleki ve teknik eğitimi geliştirmek için yapılan çalışmaları da değindi. Denizli’de 31 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 5 Mesleki Eğitim Merkezi ve 19 Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak mesleki eğitim verdiklerini belirten Oğuz,  2017-2018 eğitim öğretim yılında,  27 bin 177 öğrencinin 206 dalda ve 30 alanda eğitim gördüğünü söyledi. 

Şengül BOZ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Meslek liseleri hayatın ta kendisi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör