etiler poyrazoğlu otomotiv

MAKSİAD Başkanı Sarı, makine sektörünün duraklama dönemine girdiğini söyledi.

Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı , Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak en önemli sektörlerden birinin makine  sektörü olduğunu belirterek, “ Son 1 yıldır duraklama dönemine girdik. Suni teneffüslerle değil, daha güçlü ve kalıcı desteklerle rahat nefes almak istiyoruz” dedi.

18-06-2019 10:26

Sadece Denizli’nin değil, ülkemizin bile turizm ve tekstilden sonra ihtiyacı olduğu en önemli sektörlerden birinin makine sektörü olduğunu ileri süren MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, ithalat giderlerinin başında, yurtdışına ödetilen makine alımlarının geldiğini belirterek, “Bilindiği gibi, son 10 yıla gelinene kadar, ülkemizin üretimine yönelik yatırım yapan işadamları, makinalarının hemen hemen hepsini, yurtdışına milyarlarca dolar döviz ödeyerek ülkemize getirmek durumunda kalıyordu. Çok şükür son 10 yıldır, Türk makine sektörü önemli gelişmeler gösterdi. Makine ihtiyacının küçümsenemeyecek bir bölümünü, artık kendi ülkemizden karşılar duruma geldik. Bu gelişme önemli ve sevindirici; ama kesinlikle yeterli değil. Bu yüzden de ülkemizin döviz açığını kapatmakta büyük sıkıntılar yaşıyoruz” dedi. 

Makine üreticileri olarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmaya çaba harcadıklarını,  yerli üretim yapan firmaların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Sarı,  “ Denizli’de, MAKSİAD’ın yarattığı güç birliği ve dayanışma ortamı sayesinde makine sanayisinde çok önemli aşamalar kat ettik. Sadece iç piyasaya değil, yurt dışına bile makine ihraç eden onlarca firmamız ortaya çıktı. Bu tabi ki de çok sevindirici bir gelişme bizim için. Ama ne yazık ki, Türkiye de yerli üretim yapan makinecilerin üretmiş olduğu makinelerin aynısı makineler ithal edildiğinde, bizim yerli üretim yapan makinecilerin haklarının, aynısına sahip olabiliyorlar. Bu, böyle olursa, biz kendi ülkemizin yerli üretim yapan makinecilerini nasıl koruyacağız ve onlara nasıl destek olacağız. Bizimle aynı şartlar da teşviklerden faydalandıkları için,  rekabet açısından çok sıkıntılı ortamlar yaşıyoruz. Bir çok ülke, bu konuda yerli üreticisini ciddi oranlarda korurken, biz bu konuda adeta sınıfta kaldık. Ne yapıp edip, yerli üreticinin hem üretim sırasında ki hakları, hem de ihracat yaparken ki olanakları, genişletilerek korunmalıdır. Aksi takdirde, altın yumurtlayan tavuğu kendi elimizle, kesmiş oluruz” diye konuştu.

Faizler ve dövizdeki dengesizlik çöküşümüzü hazırlıyor

Türkiye’de sanayicilerin büyük bir bölümünün,  yüksek faiz ortamı ve dövizdeki dengesizlikler nedeniyle yatırım yapamaz duruma geldiğini de söyleyen MAKSİAD Başkanı Sarı “ İşletmeler artık döngüyü sağlayamaz hale geldi.  Faizlerin yüksekliği nedeniyle yatırım yapamayan makine sektörü, adeta bir çöküş sürecine girmiştir. En büyük problem bu yüksek faizdir. Yüksek faiz nedeniyle sanayici yatırım yapamaz duruma geldi. Döviz deki dalgalanmalar ve belirsizlik ise, bu işin tuzu biberi oldu. Böyle olunca da, üretim yapacak makinayı alamaz ve biz makineciler de makine üretemez duruma geldik. Bu faiz olayının da bir an önce uygun seviyelere çekilmesi, döviz piyasasının da istikrarlı bir hale getirilmesi gerekmektedir. Yoksa, birçok şirketin konkordato ilan edecek duruma düştüğünü, başta yetkililer olmak üzere, herkesin iyi bilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Suni değil,  kalıcı nefes almak istiyoruz

Devletin de önemli teşvikleri devreye soktuğunu; ama bunun kesinlikle yeterli olmadığını,  özellikle istihdam ve ihracat teşvikleri başta olmak üzere, birçok alanda daha köklü ve uzun soluklu desteklerin makine sektörüne sunulmasını gerektiğini de önemle vurgulayan MAKSİAD Başkanı Mehmet Sarı, son olarak şu görüşlere yer verdi:

“Üzülerek söylüyorum ki, şu anda birçok fabrika üretimde ve istihdamda büyük sıkıntılar yaşıyor. Özellikle son 1 yılda adeta duraklama dönemine girildi. Birçok makineci firma, onlarca yıl tecrübe edinen ustalarını bile çıkarma aşamasına gelmiştir. Acilen, mevcut çalışanların korunmasına yönelik tedbirler alınmalı, üretim ve ihracat destekleri başta olmak üzere, birçok konuda gerekenler yapılmalıdır. Geçici can suyu kredileri bize suni teneffüs etkisi yaratıyor. Halbuki, bize geçici değil, çok uygun ve uzun süreli kalıcı kredi ve istihdam destekleri verilmelidir”

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MAKSİAD Başkanı Sarı, makine sektörünün duraklama dönemine girdiğini söyledi.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör