etiler poyrazoğlu otomotiv

Leblebi tartışması yine başladı

Türkiye’de leblebinin en  lezzetli ve en fazla üretildiği yerin Serinhisar mı, yoksa Çorum mu olduğu yolundaki tartışma Serinhisar Leblebi İmalatçıları Birliği Başkanı Cemal Kobaş’ın açıklamasıyla yeniden alevlendi. Kobaş, “Leblebinin başkenti  Serinhisar’dır” derken, Çorumlular, “Leblebi bizim Horoz onların” yanıtını verdi. 

13-09-2019 11:34

Denizli Serinhisar Leblebici İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Cemal Kobaş, ‘leblebi Denizli’nin mi yoksa Çorum’un mu’ tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.  Kobaş,  “Leblebinin başkenti Denizli’nin Serinhisar ilçesidir. İşin mutfak kısmı Serinhisar’dır, vitrin kısmı ise Türkiye’nin her tarafıdır ve bunun içerisinde Çorum da vardır” dedi. Dünyada leblebi üretiminin yüzde 65’inin Türkiye’de yapıldığını kaydeden Kobaş, bu rakamın yüzde 80’inin ise Denizli Serinhisar’da üretildiğini anımsattı. İşin mutfağının Serinhisar olduğunu vurgulayan Kobaş, “İlçede 160 leblebi üretim tesisinde günlük yaklaşık 110 ton sarı leblebi üretimimiz var. Yıllık yaklaşık ise 30 bin ton civarında ise sarı leblebi üretiyoruz. Türkiye üretiminin yüzde 80’lik leblebi üretiminin ise Serinhisar olarak biz karşılıyoruz. Yani leblebinin başkenti Denizli’nin Serinhisar ilçesi” dedi. 

Üretimin yüzde 80’inin Serinhisar’da yapıldığını belirten Kobaş, “İşin mutfak kısmı Serinhisar’dır, vitrin kısmı ise Türkiye’nin her tarafıdır ve bunun içerisinde Çorum da vardır. İşin mutfak kısmı burası olduğu için Türkiye’nin her tarafına ve dünyanın 39 ülkesine leblebi gönderdiğimiz için biz vitrin kısmı ile çok fazla ilgilenmedik ama işin en iyi mutfağı Serinhisar’dadır. Leblebi coğrafi işaretimiz var ve yöresel bir ürünümüzdür. İçerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Leblebi tabi Denizli’ye has diyebiliriz” diye konuştu.

“Leblebi bizim, Horoz Denizli’nin”

Kobaş’ın açıklamasına Çorum’dan yanıt gecikmedi. 2002 yılında kazandığı patent sayesinde "meşhur" namını koruyan Çorum leblebisine Denizli’nin sahip çıkması iki şehri karşı karşıya getirdi. Çorumlular, Denizlililerden başka illerin marka değerleri yerine kendi kentlerinin değerlerine sahip çıkmasını istedi. Denizlililerin “leblebi” bizim açıklamalarına teksi gösteren Ali Vural , "O zaman Denizli’nin horozu da bizim. Bunu iddia edebilirler mi? En güzel horoz bizde diyebilir miyiz? Leblebi bizim, horoz onların. Baklava maraşın, dondurma maraşın. Bunun aksini iddia eden yanlış söylüyordur" dedi. Leblebi ustası Yaşar Bodur ise, “Denizli 1972 yılından sonra leblebi imalatına başladı. Çorum leblebide marka şehir haline geldi. Kimse aksini iddia edemez. İddia etse de sonuç alamaz. Kimsenin aklına leblebi delince aklına Denizli gelmez, Çorum gelir” diyerek tepkisini dile getirdi. İHA

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Leblebi tartışması yine başladı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör