Köy Enstitülerini konu alan belgeselin gösterimi  MKM’de yapıldı

Merkezefendi Belediyesi Kitap Günleri kapsamında Denizlili yönetmen Jale İncekol’un yönetmenliğini yaptığı  Köy Enstitülerini konu alan ‘Bu İşte Bir Umut Var’ isimli belgesel filmi izleyiciyle buluşturdu. İkinci gösterimi yapılan filmi izlemek isteyenler salona sığmadı.

12-10-2019 18:17

Merkezefendi Kültür Merkezi Servergazi Salon’da gösterilen filmde, Cumhuriyet tarihinde önemli bir eğitim modeli olan köy enstitüleri anlatıldı. Denizlililer, Merkezefendi Belediyesi’nin de katkılarıyla çekilen filmi izlemek için salonu hınca hınç doldurdu. Köy enstitülerinden mezun olan öğretmenlerin ve öğrencilerin rol aldığı filmin sonunda Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Sizler, köy okullarına bir ışık oldunuz, bir umut oldunuz. Sadece köy enstitülerimiz değil, 17 yılda 16 bin köy okulumuz kapatıldı. Artık o okullarımızda, köylerimizde milli bayramlarımız kutlanmıyor, istiklal marşımız okunmuyor. Bizler filmin adı gibi ‘Bu İşte Bir Umut Var’ bizler de bir umut oluruz, bizler de insanların gönlünde taht kurarız. Aydınlanmayı ilk sizlerle birlikte başlatırız” dedi. 

Filmin ana sponsoru DESİAD’a teşekkür eden Başkan Doğan, “DESİAD’a çok teşekkür ediyorum. Merkezefendi Belediyesi olarak projenin bize geldiği andan itibaren heyecanlanarak elimizden gelen her katkıyı ortaya koyduk. Alkışı ve övgüyü en çok hak eden sevgili  yönetmenimiz Jale İncekol’a da  çok teşekkür ederim. Büyük emekler verdiniz. Bizler buralardaysak, bu görevleri yapıyorsak siz değerli Atatürk ilke ve devrimlerinden gelen siz çok değerli öğretmenlerimiz sayesindedir. Bu yeni dönemde Türkiye’deki bu değişiklikle beraber bizde Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağız. Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin sonuna kadar izinde olacağız. Özellikle yeni nesil çocuklarımızın bu bilinçle yetiştirilmesi için Merkezefendi Belediyesi olarak, elimizden geleni hep birlikte yapacağız” diye konuştu. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Köy Enstitülerini konu alan belgeselin gösterimi  MKM’de yapıldı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör