etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Kök hücre bağışı için kampanya

Kök hücre bağışı konusunda farkındalık oluşturmak için bağış kampanyası başlatıldı. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi önünde Cuma günü sabah başlayacak kampanyayla ilgili bilgi veren Hematoloji BD. Başkanı Prof. Dr. Nil Güler ile Kök Hücre Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Sibel Kabukçu Hacıoğlu, kronik hastalığı olmayan herkesi bağış yapmaya çağırdı.

10-01-2019 10:20

Pamukkale Üniversitesi, Kızılay desteğiyle  kök hücre bağış kampanyası düzenledi. 11 Ocak Cuma günü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi önünde gerçekleştirilecek olan kampanyaya  destek çağrısında bulunan Hematoloji B.D. Başkanı Prof. Dr. Nil Güler , “Çocukluk çağındaki kanser vakalarında birinci sırada yer alan lösemiye ve yetişkinlerdeki kan ile ilgili hastalıklara karşı umut olmak için Denizli halkını cuma günü kan ve kök hücre bağışı etkinliğinde bir araya gelmelerini bekliyoruz” dedi. 

Kök hücre bağışının önemine değinen Prof. Dr. Nil Güler ,  “Bir kaç ay önce gayet sağlıklı kan sonuçlarınız varken, son yaptırdığınız kan tahlilinde lösemi olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Garip bir şekilde büyüyen lenf beziniz size lenfoma tanısı  getirebilir. Bir gün sağlıklı bireyler arasındayken diğer gün yatakta yatan kişi siz olabilirsiniz. Zorlu süreçte ne kadar çok kişi kök hücre vericisi olarak taranırsa donörü Türkiye’den bulma şansımız artıyor. Ülkemiz gibi nüfusun çok olduğu, yardım severliğin önemli özelliklerimizden olduğu bir ülkede ‘kök hücre’ ve ‘kan bağışçı’ sayısının çok olmasını bekliyor ve umut ediyoruz” diye konuştu. 

Kök Hücre Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Sibel Kabukçu Hacıoğlu  ise, Türkiye’de başta kemik iliği kanserleri, kemik iliği yetmezlikleri ve lenf bezi tümörleri olmak üzere çeşitli nedenlerle kök hücre bekleyen binlerce hasta bulunduğunu belirterek, “ Ne yazık ki, bu hastaların birçoğunda Türkiye’deki kemik iliği bankalarında uyumlu kök hücre bulunmadığı için yurtdışındaki kemik iliği bankalarında umut arayışına girmek zorunda kalıyoruz. Yarın biz veya ailemizden biri bu hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu yüzden bu konuda hepimize görev düşüyor. Bir insana yaşam armağan etmek, bir cana umut olmak dünyanın en güzel duygularından biri olacağını düşünerek tüm halkımızı bu etkinliğe çağırıyoruz” dedi. Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kök hücre bağışı için kampanya
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör