poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Kitap okuyun, bulmaca çözün

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel, alzheimerden korunmak için sigara ve alkolden uzak durmak, spor yapmak, gazete ve kitap okumak, bulmaca çözmek ve sosyal aktivitelerde bulunmayı tavsiye etti. 

22-09-2018 09:51

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla açıklamada bulunan PAÜ Hastanesi Nöroloji AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Öncel, alzheimer hastalığının hafıza bozukluğunun ön planda olduğu, lisan, dikkat, görsel, mekansal yetenek ve beynin diğer işlevlerinin ilerleyici bir şekilde bozulduğu bir bunama hastalığı olduğunu söyledi.

Alzheimer sıklığının yaş ilerledikçe artan sıklıkla yaşandığını kaydeden Öncel, “65 yaşından sonra daha sık görülür.  Ancak nadiren 40’lı yaşlardan itibaren de görülmektedir. Ülkemizde yaklaşık 600 bin alzheimer hastası vardır. Hastalık unutkanlık ile başlar: Hasta yakın geçmişteki olayları unutur, gün içinde aynı soruları sorar, aynı şeyleri anlatır. Eşyaların yerini unutur ve isimleri unutmaya başlar.  İşinde, sosyal yaşamında güçlüklerle karşılaşır. Zaman içerisinde psikiyatrik bulgular da ortaya çıkar. Hastalığın maalesef kesin bir tedavisi yoktur. Ancak genç yaşlardan itibaren düzenli egzersiz ve spor yapmak, balık, zeytinyağı, sebze ağırlıklı beslenmek, tansiyon, şeker ve kolesterolü kontrol altında tutmak, sigara ve alkolden uzak durma,  gazete ve kitap okumak, bulmaca çözmek ve sosyal aktiviteler gibi beyni çalıştıran faaliyetlerde bulunmak alzheimerden koruyucudur” dedi.

Prof. Dr. Öncel, alzheimer hastasına bakımın ailesi için zorluklar içeren uzun, bazen trajik bir süreç olduğunu, ailelerin hepsinde görüldüğü gibi hastaya anlayışlı ve şefkatli davranmanın bakım sürecinin ana unsuru olduğunu belirterek erken teşhisin de önemine dikkat çekti. 
Haber Merkezi

 
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kitap okuyun, bulmaca çözün
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör