poyrazoğlu otomotiv etiler

Kısık Kanyonu’nu turizme kazandırmak için çalışmalar sürüyor.

Denizli’nin  eşsiz mekanları arasında yer alan Çal Kısık Kanyonu’nun turizme açılması için çalışmalar sürüyor. 9 bin yıllık tarihi içinde barındıran kanyonda Roma ve Bizans dönemine ait kaya mezarları da bulunuyor.

26-11-2019 16:12

Doğal güzelliği ile nadir mekanlar arasında yer alan Kısık Kanyonu’nun turizme kazandırılması için Çal Belediyesi’nin hazırladığı projenin yapımı sürüyor. Doğa severlerin özellikle yaz aylarında akınına uğrayan kanyona, ilk etapta 3.5 kilometrelik yürüyüş parkuru yapılacak. Derinliği ortalama 90 metre, genişliği ise yer yer 25-30 metre olan kanyon, Büyük Menderes Nehri’ni içinde barındırıyor. Kanyonun tam anlamıyla turizme kazandırılması için yapılan çalışmalarda, yetkililer ilerledikçe 9 bin yıllık tarihi de gün yüzüne çıkartıyor. Roma ve Bizans dönemine ait kaya mezarları rahatlıkla görülebilirken, geçmişe ait izler de kanyonun içinde bulunuyor.

Proje ve kanyon hakkında bilgi veren Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Kısık Kanyonu’ndan  Büyük Menderes’in geçmesinin bölgeyi  özel kıldığını belirterek,  “Çal Kısık  Kanyonu sadece 3,5 kilometre ile bitmiyor. 847 yıllık tarihe sahip olan koyun atlatma şenliklerimizi düzenlemiş olduğumuz yere kadar yaklaşık 8,5 kilometrelik bir kanyon.  Biz bunun öncelikle ilk etaptaki 3,5 kilometrelik alanını faaliyete geçirmek istiyoruz” dedi.

“Kanyonda kazı çalışmasına başlanacak”

Kanyonun antik bir kenti bünyesinde barındırdığını söyleyen Akcan,  “Burada Lounda diye bir antik kentimiz var.  Lounda Antik Kenti’nin içerisinde bir milatta önce yaşam olan, yaşam süren ve burada yaşam izlerine rastladığımız mağaralarıyla, o döneme ait kalıntılarla süslenmiş bir kanyon burası, Önümüzdeki günlerde, Lounda antik kenti ile de ilgili çalışmalar yapacağız. Şu anda zaten kanyon yolu üzerinde bulunan Dayılar Mahallemizde Ekşi Höyük yerleşimi bulunuyor. Ekşi Höyük’te  şu anda Pamukkale Üniversitesi ekibi kazı çalışmalarını yapıyor. Şu ana kadar bize gelen bilgiler yerleşimin 9 bin yıl önceki yaşama doğru gittiği yönünde.  Baktığımız zaman tarihi  yeniden yazma gibi bir durumla karşı karşıyayız. Yine o Ekşi Höyük’ün yanındaki Aşağıseyit Mahallesi’nde bir tane de antik kentimiz var. İnşallah orada da 2020 yılında kazı çalışmasına başlanacak. Yani burası sadece kanyon değil, tarih öncesi dönemde önemli bir yaşam merkezi” diye konuştu.

"Millet Kanyonu’na çevireceğiz"

Yaptıkları proje ile kanyonu Millet Kanyonu’na çevirmek için uğraştıklarını ifade eden Başkan Akcan, “Biz buraya sadece yürüyüş yolu yapmayacağız. Burayı aynı zamanda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet Parkı dediği yeri biz, ‘Millet Kanyonu’na dönüştüreceğiz. Burada  101 farklı çiçeğimiz olacak. Hedefimiz amacımız bu. 2021’in Nisan ayında burayı turizme açmış olacağız” dedi. İHA

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kısık Kanyonu’nu turizme kazandırmak için çalışmalar sürüyor.
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör