etiler poyrazoğlu otomotiv

Kırmızı Su Travertenlerine yapılan inşaatın durdurulması istendi

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Karahayıt’taki 2. Derece SİT alanı olan Kırmızı Su Traventenleri’nin bulunduğu bölgede yapımı süren 12 işyeri hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Oda Yönetim Kurulu inşaatın İmar Kanunu’na aykırı yapıldığını belirterek durdurulmasını istedi.

22-03-2019 10:40

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Mimarlar Odası Denizli Şubesi, Karahayıt Kırmızı Su Travertenlerinin uzun yıllardır Pamukkale’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini belirterek, “Denizli’nin Büyükşehir olmasının ardından Pamukkale Belediyesi’nin yetki alanına dahil edilen bu alan, İzmir 2 No.lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun 1990 tarih ve 134 sayılı kararı ile 2. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. 19 Mart’ta Karahayıt Kırmızı Su Travertenleri’nde yaptığımız incelemelerde; bu alan üzerinde yer alan beton zeminli ve ahşap konstrüksiyonlu 12 adet ticari maksatlı iş yeri yapıldığı ve inşaat faaliyetinin devam ettiği tespit edilmiştir. Çevrede odamız görevlilerince yapılan araştırmada; inşaatı Pamukkale Belediyesi yetkililerinin fiilen izin vermesi ile bazı özel şahısların yaptığı, inşaatı yapan kişilere Pamukkale Belediyesi tarafından bu alanın verildiği veya kiralandığı ve yaklaşan turizm sezonuna hazırlandığı öğrenilmiştir” ifadelerini kullandı. 

2.Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan parseldeki  yapılar için Pamukkale Belediyesi’nin Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin almadığı gibi yapı ruhsatı da düzenlemediğini öğrendiklerini belirten Mimarlar Odası Yönetimi,  “İmar ve Belediye mevzuatına göre yapılacak her türlü yapının izin ve denetim işini yapmakla görevli belediyenin bizzat kendisinin ruhsatsız yapı yapması veya yaptırması, üstelik bu işi Doğal Sit Alanı olarak koruma altındaki bir alan üzerinde gerçekleştirmesi açıkça suçtur.  Söz konusu yapılar yürürlükte olan 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na ve 3194 sayılı İmar Kanunu’na aykırı olarak inşa edilmekte olup, bir an önce inşai faaliyetlere son verilmesi gerekmektedir. Suça konu yapıların bulunduğu alanı kiraya veren veya fiilen kullanma izni veren, kaçak yapıları yaptıran belediye yetkilileri ile bu yapıları fiilen yapanlar hakkında yetkili mercilere başvurduk ve ayrıca Cumhuriyet Savcılığı’na konu hakkında suç duyurusunda bulunduk” açıklaması yaptı. Haber Merkezi

 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kırmızı Su Travertenlerine yapılan inşaatın durdurulması istendi
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör