etiler poyrazoğlu otomotiv
26 Haziran 2019 Çarşamba

Kirazda sigorta zamanı

Tarım Sigortaları Havuzu’ndan yapılan açıklamada, kiraz ürünü için poliçe tanzimlerinin mart ayı sonuna kadar tamamlanacağı bildirilerek, üreticilere  yüzde 67’ye varan devlet desteğinden faydalanıp sigortalarını yaptırmaları uyarısı yapıldı.

26-02-2019 10:57

Üreticilerin kiraz ürünü için bir an önce sigorta yaptırmaları gerektiğinin vurgulandığı açıklamada; yeni yıldan itibaren kirazın olgunlaşma döneminde yağmur riskinin neden olacağı miktar kaybının da isteğe bağlı olarak teminat altına alınabildiği hatırlatıldı. TARSİM’den yapılan açıklamada, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ile şiddeti her geçen gün artmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde aniden ve şiddetli bir şekilde yaşanan sel, su baskını, hortum, dolu gibi felaketler neticesinde, ürünler ve seralar ciddi anlamda zarar görmüş, hepimizi derinden yaralayan kayıplar yaşanmıştır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki;  üreticilerin, tarımsal üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri ve gelir kayıpları yaşamamaları için tek güvence TARSİM’dir” denildi.   

Açıklamada üreticilerin  vakit kaybetmeden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne  kayıt olması  ya da kaydını güncellemesi istenerek,  “Poliçe düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla, kiraz ürününüzü dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel-su baskını ile yağmur risklerinin neden olacağı miktar kaybına ve dolu riskinden kaynaklanacak kalite kaybına, ayrıca bu risklere ilave olarak don riskinin neden olacağı miktar kaybına karşı sigortalatınız.  Ayrıca meyve ağaçlarınızı, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan ile sel ve su baskını, kar ağırlığı ve taşıt çarpması risklerine karşı Tarım Sigortası ile güvence altına alabilirsiniz. Kiraz ürününde sigorta başvuruları mart ayının sonunda  bitiyor. Kiraz için sigorta yaptırmanın tam zamanı” ifadelerine yer verildi. 

Haber Merkezi

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kirazda sigorta zamanı
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör