etiler poyrazoğlu otomotiv
27 Haziran 2019 Perşembe

Ketencik ekti altın biçti 

Denizlili emlakçı Rıza Tanoğlu'nun hayatı, okuduğu bir makale ışığında ürettiği ketencik bitkisiyle değişti. Jet yakıtı ve biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilen ketencik bitkisini, Çivril'deki 20 dönümlük arazisine eken Tanoğlu, iki yıl içinde şirketini kurup, 28 şehirde üretim yapmaya başladı

12-10-2018 15:41

Emlakçı Rıza Tanoğlu (27), okuduğu bir bilimsel makaleden yola çıkarak, jet yakıtında ham madde olarak kullanılan ve 'Camelina Sativa' adı verilen bitkinin üretimine karar verdi. Tanoğlu, biyodizel ve kozmetik alanlarında da kullanılabilen  ve Türkçe'de ketencik olarak adlandırılan bitkiyi  2017 yılında Çivril’de 20 dönümlük arazisine ekti. Genç girişimci, hasattan memnun kalınca üretimi  arttırma kararı aldı. 

Kendi şirketini kuran Tanoğlu, Denizli başta olmak üzere 28 farklı kentte gidip görüştüğü çiftçilere tarımsal üretim sözleşmesi imzalatarak alım garantisiyle ketencik tohumu ekimi yaptırdı. 2018 yılında şirketi vasıtasıyla 5 bin dönüm arazi üzerinde ketencik bitkisi ekimi yaptıran Tanoğlu, geçmişte 1 kilo dahi üretimi yapılamayan Türkiye'de,  1500 ton ketencik tohumu hasadı yaptı. 

Sıfırdan geldi
Sıfırdan bu noktaya geldiğini belirten Tanoğlu, "Kişisel girişimci olarak Türkiye'de ketencik bitkisinin üretimini yapan ilk çiftçiyim. İlk üretimin ardından ülkemizde yaygın olmayan bitkinin üretimini arttırmaya karar verdim ve şirketimi kurdum. Kurduğum şirketle birlikte daha çok çiftçiye ulaştım. Çiftçilere tarımsal üretim sözleşmesiyle alım garantisi verip Türkiye'nin çeşitli kentlerinde ekim yapmaya başladık. Bu yıl 5 bin dönüm araziye ekim yapılırken 1500 ton rekolte elde ettik" dedi.

Hayali biyodizel tesisi kurmak
Çiftçilerin, ürünün soğuk iklimlerde de yetişebilmesi ve maliyetinin düşük olması sebebiyle ketencik ekimi yapmak istediğini ifade eden Tanoğlu, "Çiftçilerle yoğun bir iletişim içindeyim. Onlarla imzaladığımız sözleşmeye göre 2019'da toplam 25 bin dönüm arazide ketencik ekilecek" diye konuştu. Tanoğlu, ketenciğin içerisinde barındırdığı yağ kalorisine göre fiyatlandırıldığını, 2-3 lira bandında taban fiyatı bulunduğunu söyledi. Hayalinin işe başladığı Denizli'de bir biyodizel üretim tesisi kurmak olduğunu dile getiren genç girişimci, "Ketencik, biyodizel, yağ, kozmetik hatta jet yakıtında bile hammadde olarak kullanılıyor. Çiftçiler için maliyeti az getirisi yüksek olan bir bitki. Ketenciğin yaygınlaşması için çalışmaya devam edeceğim. Hayalim biyodizel üretim tesisi kurmak" ifadelerini kullandı.
Şengül Boz
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ketencik ekti altın biçti 
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör