etiler poyrazoğlu otomotiv
19 Haziran 2019 Çarşamba

Kestane ihracatı yüz güldürdü

Buldan’a bağlı bin rakımlı Alandız Mahallesi’nde  üretilen kestaneler Suudi Arabistan’a ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Bu yıl 820 dekar alanda 700 ton kestane hasadı yapılan Buldan’da, üreticinin yüzü  20 lirayı bulan fiyatla güldü.

18-12-2018 17:18

Buldan’da kestane hasadı devam ediyor. İlçenin yüksek kesimlerinde bulunan mahallelerde yaşayan vatandaşların önemli geçim kaynaklarından olan kestane, kabuklarından ayrılıyor. Toplandıktan sora üzeri örtülen ve birkaç ay bekletilen kestanelerin harmanı yapılıyor. Geçtiği son aşamanın ardından piyasaya sürülen kestanelerin fiyatı ve rekoltesi bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor. Buldan’a bağlı Alandız Mahallesi’nde 150 ton olmak üzere bu yıl ilçede 820 dönüm alanda 700 ton kestane üretildiği belirtildi. Buldan’ın 1000 rakımlı köylerinden üretilen ve özellikle kestane şekeri yapmada kullanılan kestaneler, iç piyasada olduğu kadar dış piyasada da ilgi görüyor. Tadının kıvamı ve kalitesiyle ilgi gören Buldan Kestanesi, Suudi Arabistan ve Orta doğu ülkelerine ihraç ediliyor. 

Kestane şekeri Buldan’da üretilecek
Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, ilçede kestane üretiminin 4 mahallede yapıldığını ve kestane üretiminde bölgenin coğrafi yapısının etkili olduğunu söyledi. İlçede 820 dönüm alanda kestane üretimi olduğunu aktaran Başkan Al, yıllık 700 ton civarında ürün elde edildiğini belirtti. Buldan’da üretilen kestanelerin farklı bölgelere gönderilerek kestane şekeri yapımında kullanıldığı ifade eden Al, yaptıkları çalışmalarla kestane şekerini Buldan’da üreteceklerini belirterek, “Bölgemizdeki kestane, farklı yerlere gönderiliyor ve kestane şekeri yapılıyor. Köyümüzde kestane şekeri üretmek  için çalışmalarımız var. Köyümüzde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu ve altyapı çalışmaları yapıldı. Geçtiğimiz yıl deneme çalışmaları yapıldı, bu sene de seri üretimine başlanacak. Buldan’ı kestane konusunda  ciddi bir marka haline getireceğiz” dedi. 

“Arabistan ve Katar’a ihraç ediyoruz”
Ürettikleri kestanenin Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere Arap ülkelerine ihraç ettiklerini ifade eden Alandız Mahalle Muhtarı ve kestane üreticisi Ali Salgın, “Kestane yetiştirmenin zor bir işçiliği var. Özellikle kestanenin dalından silkelenmesi çok zor, silkme işini herkes yapamıyor. Silkmeciler  yevmiye hesabı çalışıyor ve bu sene 400 liradan çalıştılar, bu fiyat her yıl artıyor. Bu sene mahallemizde rekolte 150 ton civarında. Kaşıkçı, Yayla ve Kurudare Mahallelerimizle birlikte 700-750 ton civarında. Ayrıca, ihracat olarak da Arap ülkelerine ihraç ettik bu sene. Arabistan ve Katar olmak üzere birkaç tane daha ülkeye ihracatımız devam ediyor. Bölgemizde yetişen kestanenin aroması çok güzel, kestanenin bizden çıkışı bu sene 20 lira” diye konuştu. 
İHA
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kestane ihracatı yüz güldürdü
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör