poyrazoğlu otomotiv
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Kesintisiz büyüyoruz

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı ilk çeyrek büyüme verilerini değerlendiren Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye’nin kesintisiz büyüyerek aleyhindeki kasıtlı değerlendirmelere en güzel cevabı verdiğini söyledi.

12-06-2018 15:15

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası piyasalara adını altın harflerle yazdıracak bir performans çizmeye devam ettiğine dikkat çekti.  Son 8 yılın büyüme verilerinin ortalaması alındığında her şeye rağmen yıllık yaklaşık 8 puanlık bir büyümeye imza atıldığını  belirten Başkan Erdoğan, “Ülkemiz, parmak ısırtan başarılarına her gün bir yenisini ekliyor. Destan üstüne destan yazmaya devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, 2017'nin son çeyreğinde yüzde 7,3 büyüyen Türkiye ekonomisi, bu yıl da başarısını sürdürdü. 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdük. Büyüme oranımız, tahminleri de aştı. Çünkü, anketlerdeki genel beklenti büyümemizin  yüzde 7’de kalmasıydı. Yine beklentilerin üstüne çıkarak, başarı çıtamızı yükselttik” dedi.

Sanayi sektörü yüzde 8,8 büyüdü

Sanayi sektörünün de yüzde 8,8 büyüdüğünü hatırlatan Erdoğan, “Sanayimiz büyüyor; ülkemiz güçleniyor. Bu başarıda emeği olan, katkı koyan her kim varsa kutluyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi. Turizm ve hizmet sektörünün Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu her fırsatta dillendirdiğini anımsatan Başkan Erdoğan, bir kez daha,açıklanan verilerin kendilerini doğruladığını görmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti. 

Yeter ki inanalım

Erdoğan, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun, bu yılın ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan ilk çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla sonuçlarına göre, mal ve hizmet ihracatımız yüzde 0,5 arttı. Tarım sektörünün toplam katma değeri yüzde 4,6, sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 8,8, inşaat sektörünün toplam katma değeri ise yüzde 6,9 büyüdü. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de yüzde 10’luk bir artış yakaladı. Ülkemizin takdire şayan yükselişini, bundan sonra da sürdüreceğinden ufak şüphem yok.  Yeter ki inanalım. Azmederek çalışmaya devam edelim. Daha fazla üretelim. İstihdama ve ihracata daha fazla katkı sağlayalım” diye konuştu.

Haber Merkezi
 

YORUM YAZ
BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Kesintisiz büyüyoruz
FOTO GALERİ Tümünü Gör
VİDEO GALERİ Tümünü Gör